Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę 11 maja o godzinie 18.00.
Propozycja koncertu sławnego gruzińskiego zespołu wokalnego – 14 osobowego chóru męskiego SAKHIOBA jest rzadką w Wałbrzychu okazją wysłuchania gruzińskiej polifonii, muzyki liturgicznej, narodowej i etnicznej. Nadto jest ona odpowiedzią na szczególnie liczną obecność turystów z Dolnego Śląska, szczególnie studentów w Gruzji w minionym 2013 roku.
Takie zainteresowanie wynika z wyjątkowo przyjacielskiej atmosfery, z jaką spotykają się Polacy w Gruzji oraz z licznych dawnych i współczesnych związków polsko –gruzińskich.
Ważnym tego elementem jest pamięć po stu gruzińskich oficerach i ośmiu generałach służących przed wojną i w czasie wojny w polskiej armii na wysokich dowódczych stanowiskach. Część z nich zginęła w Katyniu i na polach bitew, walczyli też w Powstaniu Warszawskim.
Szczególnie zasłużonym był pł. Walerian Tewzadze, kawaler Virtuti Militari, obrońca Warszawy w 1939 roku. Dowódca 7 Dywizji Piechoty AK. Po wojnie pod nazwiskiem Walery Krzyżanowski mieszkał i zasłużył się jako twórca Spółdzielni Mieszkaniowej w Dzierżoniowie. Dziś przed Radą Miasta stoi jego pomnik.
Zespół SHAKIOBA gościł z koncertami w wielu krajach Europy i Ameryki, brał udział w Festiwalu – „Pieśni naszych korzeni” w Jarosławiu. Poza koncertami w kościołach – muzyka liturgiczna i tradycyjna, w salach koncertowych - z uzupełnieniem instrumentów i tańca – prowadzi też gruzińskie Supry – spotkania za stołem.
Jest jednym z najważniejszych i najbardziej znanych gruzińskich zespołów wokalnych. Twórca zespołu – Malkhaz Erkvanidze jest światowej sławy muzykologiem i śpiewakiem, autorem wielu opracowań muzycznych oraz pomnikowego 24-tomowego dzieła „Gelati Skola” – o najważniejszej szkole śpiewu liturgicznego w Gruzji – Gelati.