Prezydent podziękował Premierowi Donaldowi Tuskowi, oraz Grzegorzowi Schetynie, a także posłankom: Agnieszce Kołacz-Leszczyńskiej i Katarzynie Mrzygłockiej, za okazaną pomoc. Nie zapomniał również o parlamentarzystach ziemi wałbrzyskiej, którzy wspierali jego działania.
Starania o odzyskanie przez Wałbrzych grodzkości, trwały wiele lat i mnóstwo osób się w nie angażowało.
- Wałbrzych będzie teraz nadrabiał wieloletnie straty - powiedział Roman Szełemej.
Poniżej treść rozporządzenia w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych praw powiatu:
Rozporządzenie w sprawie przywrócenia miastu Wałbrzych statusu miasta na prawach powiatu i ustalenia granic powiatu wałbrzyskiego, przedłożone przez ministra administracji i cyfryzacji
Rada Ministrów zdecydowała, że od 1 stycznia 2013 r. Wałbrzych znów będzie miastem na prawach powiatu. W związku z tym ustalone zostały granice powiatu wałbrzyskiego, który od początku przyszłego roku obejmować będzie następujące gminy o statusie miasta: Boguszów-Gorce, Jedlina Zdrój i Szczawno-Zdrój oraz gminy: Czarny Bór, Głuszyca, Mieroszów, Stare Bogaczowice i Walim.
W opinii mieszkańców, władz oraz przedstawicieli organizacji społecznych Wałbrzycha, utrata statusu miasta na prawach powiatu i połączenie go z powiatem wałbrzyskim wywarło negatywny skutek na wiele dziedzin życia lokalnej społeczności. Wśród negatywów wymienia się m.in. nieefektywny system zarządzania miastem. Nie bez znaczenia pozostawały również ograniczenia w zakresie możliwości uzyskania wsparcia finansowego ze środków pomocowych UE.