Zapewne pomogą one nam wszystkim cieszyć się tym czasem, taka aby unikać nieprzyjemnych zdarzeń i z wypoczynku w górach zachować jedynie miłe wspomnienia.
10 przykazań górskiego turysty
Przed wyjściem:
· Zaplanuj dokładnie trasę, biorąc pod uwagę ukształtowanie terenu i swoje możliwości, a także aktualne warunki atmosferyczne.
· Zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Zawsze zabieraj mapę, kompas, latarkę (najlepiej tzw. czołówkę) oraz apteczkę i folię NRC, a także picie i coś do jedzenia.
· Naładuj baterię telefonu i zabierz powerbank. Wpisz do telefonu numery alarmowe do GOPR: 985 oraz 601 100 300. Zainstaluj darmową aplikację RATUNEK.
· Sprawdź i monitoruj prognozę pogody.
· W miejscu gdzie przebywasz zostaw informację o tym dokąd się udajesz i kiedy należy spodziewać się Twojego powrotu. Nie zapomnij poinformować o swoim powrocie.
Na szlaku:
· Zacznij wędrówkę wcześnie rano. Zostaw sobie na popołudnie spory margines czasu na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia.
· Nie wychodź w góry samotnie.
· Korzystaj wyłącznie z oznakowanych szlaków turystycznych.
· Cały czas orientuj się w terenie. Śledź trasę. Bądź świadomy gdzie aktualnie się znajdujesz. Bądź przygotowany na modyfikację/skrócenie trasy na wypadek nadmiernego zmęczenia, lub załamania pogody. O zmianie trasy informuj bliskich, którzy wiedzą o Twojej wędrówce.
· Obserwuj pogodę i jej zmiany. Identyfikuj miejsca gdzie ewentualnie schronisz się w czasie załamania pogody. W czasie burzy unikaj odsłoniętych przestrzeni.
Przestrzeganie powyższych zasad nie uchroni nas przed wszelkimi konsekwencjami zagrożeń na terenach górskich, jednak pozwoli na zminimalizowanie ryzyka i uniknięcie najpopularniejszych przyczyn wypadków.