Film pokazuje pracę lektorów i spikerów zarówno radiowych, telewizyjnych jak i filmowych. Ukazuje kulisy tej pracy, wyjaśnia na czym ona dokładnie polega, przedstawia także trudności, wyzwania, jakim muszą sprostać, obrazuje warsztat, który muszą opanować, aby wykonywać swoją pracę. W filmie głos zabierają takie osoby jak Wiesław Grochowski, Mirosław Utta, Danuta Stachyra, Joanna Luboń, Maciej Gudowski, Janusz Szydłowski, Tomasz Knapik, Jacek Brzostyński, Jak Wilkans i Jerzy Bralczyk. Każda z tych osób przedstawia swoją drogę do tego zawodu, oraz przebieg kariery. W filmie nie brakuje również wielu ciekawych anegdot i opowieści o zabawnych sytuacjach, które zdarzają się w pracy spikera i lektora.
Po projekcji odbyło się spotkanie z autorem, podczas którego Konrad Szołajski opowiadał o szczegółach powstania tego filmu, o ludziach w nim występujących i o ich pracy. Dużo uwagi poświęcił też współczesnemu językowi, którym posługujemy się na co dzień. Zwracał uwagę na wiele błędów, braków, na zmiany, które w nim zaszły i na coraz niższy poziom i jakość wypowiedzi. Mowa też była o nienagannej dykcji, o emisji głosu, jego barwie, szybkości czytania i dobrym słuchu, który jest w tej pracy niezbędny.
- Żeby być lektorem czy spikerem trzeba mieć sporą ogładę i szeroką wiedzę z różnych dziedzin. Trzeba się wieloma rzeczami interesować i mieć otwartość – powiedział Konrad Szołajski.
Film ma się ukazać na antenie Telewizji Polskiej w Programie 2 jeszcze w tym roku, chociaż dokładna data emisji nie jest jeszcze znana.