Całość akcji powstała z inicjatywy Europejskiej Rady Resuscytacji (ERC) w ramach podnoszenia świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK).
- Gdyby więcej ludzi umiało udzielać pierwszej pomocy w nagłym zatrzymaniu krążenia, 100 tysięcy osób rocznie w Europie mogłoby żyć – twierdzi Europejska Rada Resuscytacji.
Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której nastąpiło NZK. Akcja skierowana jest bezpośrednio do młodzieży wszystkich krajów w Europie. To właśnie w nich jest nadzieja na poprawę przeżywalności w pozaszpitalnym NZK.
Cała impreza rozpoczęła się o godzinie 11.40, gdzie przedstawione zostały procedury – algorytmy udzielania pierwszej pomocy w ramach resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Uczniowie mieli również możliwość obejrzenia krótkich filmów instruktażowych, emitowanych w telewizji angielskiej i amerykańskiej w czasie reklam. Punktualnie o godzinie 12.00 rozpoczęło się wspólne, jednoczesne wykonywanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej na trzech dostępnych fantomach przez uczniów szkoły i nie tylko. Ta część przedsięwzięcia została zainspirowana przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, której celem było wspólne ustanowienie rekordu resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Całość akcji trwała 30 minut. W całej Polsce wzięło udział ponad 86 tysięcy chętnych osób z 1266 organizacji.
Podsumowaniem akcji było zapoznanie uczniów z automatycznym defibrylatorem zewnętrznym (AED) i jego obsługą. Inicjatorami akcji na terenie szkoły była Szkolna Formacja Obrony Cywilnej w ramach projektu profilaktycznego „Bezpieczne Piątki” pod opieką Szczepana Dębowskiego oraz Koło Informatyczne pod opieką Bartłomieja Jamuły.