W dniach 10-13 września 2019 roku czteroosobowa załoga vana, w składzie Olga, Selina, Panos i Wijnand odwiedzi Polskę. Podczas swojej podróży po starym kontynencie w ramach projektu Road Trip opowiadają za pomocą mediów społecznościowych lokalne historie, pełne inspirujących spostrzeżeń na temat ludzi i miejsc, a dzięki którym Europa jest prawdziwie wyjątkowym miejscem. Młodzi podróżnicy wyruszyli z Dublina w Irlandii, skąd następnie udają się na wschód do Niemiec, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Bułgarii. Celem ich podróży jest Cypr.
W Polsce, 10 września zatrzymają się w Kudowie Zdroju, gdzie odkryją korytarze labiryntu w Szczelińcu Wielkim, a drugiego dnia odwiedzą zamek Książ, który został odrestaurowany przy wsparciu funduszy unijnych oraz poznają jego historię. Trzeciego dnia, 12 września w Opolu, dowiedzą się jak powstają znane na całym świecie wysięgniki do kamer Movie Bird, które były używane na planach takich produkcji, jak La La Land, Star Wars, filmów o Jamesie Bondzie, czy serialu Gra o Tron. Podczas tej wizyty, Magdalena Załęcka, zwyciężczyni konkursu filmowego Young Filmmakers Competition, będącego częścią kampanii #EUandME, zaprezentuje swój krótkometrażowy film „Spisek". Tego samego dnia, Olga, Selina, Panos i Wijnand dowiedzą się również o lokalnym projekcie Hard Beans - kawiarni w której wypalane są ziarna kawy. Natomiast w piątek 13 września odwiedzą dumę śląskiego górnictwa - kopalnię Guido w Zabrzu. Będąc oprowadzanym po kopalni przez byłego górnika, dowiedzą się więcej o pracy w kopalni 355 metrów pod ziemią. W 1987 r. kopalnia została oficjalnie wpisana do rejestru zabytków nieruchomych oraz jest częścią Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Uczestnicy projektu to osoby pozytywnie zakręcone na punkcie tworzenia filmów, pisania tekstów, fotografii i reportażu. W ramach ogólnoeuropejskiego castingu, spośród setek kandydatów wybrano ośmiu podróżników. Pierwszy z nich to Panos - radosny dwudziestotrzyletni Cypryjczyk, który zawsze patrzy na świat przez różowe okulary - to on jest prezenterem zespołu. Za kręcenie filmów odpowiada Wijnand, 26-letni twórca filmów dokumentalnych z Holandii. Natomiast Selina, 22-letnia Niemka, będzie tworzyła fotorelację z wyjazdu. Wśród członków załogi wyprawy jest także Olga z Katowic, która będzie pisać relacje z podróży. Olga pasjonuje się sztuką i nauką i już teraz nie może doczekać się podróży:
- Najbardziej ekscytujące w projekcie Road Trip jest to, że mamy szansę odwiedzić wyjątkowe europejskie miasta z perspektywy prezentera, copywritera, filmowca i fotografa. Odwiedzimy miejsca i inicjatywy, które dużo wnoszą do społeczeństwa, wspierają ekologię czy integrują lokalne społeczności. Cieszę się, że będziemy mogli podzielić się naszymi relacjami z podróży i zainspirować innych młodych ludzi do działania.
Road Trip Project to unijna inicjatywa Komisji Europejskiej. Spośród setek kandydatów w ramach ogólnoeuropejskiego castingu ogłoszonego w czerwcu 2019 r., wybrano dwa zespoły. W skład każdego z nich wchodzą: operator video, fotograf, prezenter i copywriter, którzy relacjonują niemal każdy krok ich podróży.
Uczestnicy Road Trip Project podzieleni są na dwa czteroosobowe zespoły. Jeden z nich pokonuje trasę od Wysp Alandzkich do Wysp Kanaryjskich, a drugi z Irlandii na Cypr. Pod hasłem „What’s up, Europe?" podróżnicy dzielą się swoimi przeżyciami na stronie projektu Road Trip oraz na profilach mediów społecznościowych, dając początek dyskusji obejmującej całą Europę.