Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4954
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”

Piątek, 26 kwietnia 2013, 6:30
Aktualizacja: 23:33
Autor: Robert Bajek
Wałbrzych: „Encyklopedia Solidarności. Opozycja w PRL 1976–1989”
Fot. Robert Bajek
Wczoraj w wałbrzyskiej Bibliotece Pod Atlantami odbyło się spotkanie autorskie, podczas którego zaprezentowany został 2 tom „Encyklopedii Solidarności”, oraz książki „80 milionów” Katarzyny Kaczorowskiej i „Najważniejsza jest konsekwencja” o Mieczysławie Tarnowskim autorstwa Katarzyny Kaczorowskiej i Włodzimierza Sulei.

Pierwszy tom „Encyklopedii Solidarności” ukazał się w 2010 r., drugi w 2012 r. Całość ma się składać z 5 tomów. Jest to kompendium wiedzy na temat działalności opozycji w PRL w latach 1976-1989. Publikacja realizowana przez Instytut Pamięci Narodowej i Stowarzyszenie „Pokolenie” ma na celu możliwie wszechstronne przedstawienie ludzi, struktur organizacyjnych, wydawnictw oraz wydarzeń towarzyszących genezie i działalności Solidarności.

W spotkaniu udział wzięła Katarzyna Kaczorowska, dr Grzegorz Waligóra i Łukasz Sołtysik – pracownicy IPN, współautorzy „Encyklopedii Solidarności” a także Kazimierz Kimso – Przewodniczący Regionu Dolny Śląsk NSZZ Solidarność, oraz Prezydent Miasta Wałbrzycha Roman Szełemej. Spotkanie prowadził Radosław Mechliński – Zastępca Przewodniczącego ZR NSZZ Solidarność Dolny Śląsk.

Podczas spotkania Grzegorz Waligóra oraz Łukasz Sołtysik opowiadali zebranym o historii powstania „Encyklopedii Solidarności”, o zasadach gromadzenia materiałów, ich weryfikacji i redagowaniu encyklopedii.

„Bardzo dobrze, że powstają publikacje przedstawiające bohaterów Solidarności, nie tylko tych pierwszoplanowych, ale tych z drugiej i trzeciej linii, bez których nie udało by się dokonać żadnych przemian” – powiedział Kazimierz Kimso. „Brakuje mi jednak cały czas upowszechniania tej wiedzy” – dodał.

Zwracając się do zebranych Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej powiedział, że chce w imieniu własnym i w imieniu władz miasta wyrazić głęboki szacunek dla osób – działaczy, bohaterów wydarzeń opisanych w „Encyklopedii Solidarności” i książkach Katarzyny Kaczorowskiej.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group