Rozbudowa kompleksu na Dzikowcu w gminie Boguszów-Gorce została dofinansowana w kwocie 3 milionów zł. z pieniędzy unijnych.
Walka o pieniądze na budowę kolejki linowej na jednym z najciekawszych stoków narciarskich w regionie opłaciła się. Projekt „ Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny Dzikowiec w Boguszowie – Gorcach (etap I) Budowa kompletnej kolejki krzesełkowej na zboczu góry Dzikowiec w Boguszowie – Gorcach” znajdujący się dotychczas na liście rezerwowej, decyzją Zarządu Województwa Dolnośląskiego z 12 lipca 2011 roku, otrzymał dotację w wysokości 3 mln zł. Dofinansowanie w postaci refundacji poniesionych dotychczas wydatków pozwoli gminie zrealizować inne istotne zadania inwestycyjne. Podpisanie umowy planowane jest na wrzesień 2011 roku.
- To świetna informacja. Przyjeżdżamy tu z mężem od czasu do czasu i naprawdę to miejsce ma swój urok – mówi Wanda Gierata z Kamiennej Góry, którą spotkaliśmy na stoku.
Jak podaje oficjalna strona internetowa Góry Dzikowiec, Gmina Boguszów-Gorce zrealizowała na zboczu góry Dzikowiec kolejkę linową. Obiekt został oddany do użytku 17 lutego 2009 roku. Obiekt zastąpił istniejący wyciąg orczykowy wykonany w latach 80. XX wieku.
Dzikowiec Wielki z koleją linową leżą w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Środkowych, w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej, w północno-zachodniej części Gór Kamiennych. Wzniesienie położone jest na obszarze Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, w środkowo-północnej części Gór Kamiennych, około 3,4 km na południe od centrum miejscowości Boguszów-Gorce po północno-wschodniej stronie od Lesistej Wielkiej. Dzikowiec Wielki 836 mn.p.m.jest drugim po Lesistej Wielkiej szczytem w Masywie Dzikowca i Lesistej Wielkiej zbudowany jest ze skał magmowych - melafiru i porfiru o charakterystycznym czerwonym zabarwieniu. Góra ze względu na wulkaniczne pochodzenie ma ostry kształt podobny do stromej kopuły, odróżniając się od innych brakiem spłaszczonego wierzchołka i bardziej regularnym kształtem. Góra w całości w porośnięta jest lasem regla dolnego. Krajobraz masywu, przedstawia krajobraz niskich gór z niezwykle różnorodną rzeźbą terenu. Najwyższe wzniesienia nie przekraczają 860 m n.p.m. Występują tu doliny wzdłuż górskich potoków, wdzierające się w zbocza. Szczyty stożkowe z wyraźnym podkreśleniem stromych zboczy. Większość obszaru zajmują lasy. Wzniesienia porośnięte są aż po szczyty. Ze zboczy roztaczają się panoramy na okoliczne miejscowości i oddalone pasma górskie. Krajobraz częściowo przeobrażony. Pierwotny charakter krajobrazu w większości został zachowany. Położenie fizyczno-geograficzne masywu oraz pobliskie pasma gór otaczających sprawiają, że nad masywem ścierają się różnorodne masy powietrza, wpływające na kształtowanie się typów pogody i zjawisk atmosferycznych tego mikroregionu. Obszar masywu odznacza się specyficznym, surowym klimatem (mrozowiska). Pory roku są łatwo rozpoznawalne i wyznaczane przez przebieg temperatury: ciepła i wilgotna wiosna, ciepłe i często suche lato, chłodna i wilgotna jesień oraz mroźna zima ze znacznymi opadami śniegu. Zachmurzenie: średnie występuje w okresie jesienno-zimowym, najmniejsze w lecie. Opadom często towarzyszą gwałtowne burze z wyładowaniami. Obecnie Gmina Boguszów-Gorce planuje zagospodarowanie terenów zbocza góry Dzikowiec i terenów przyległych w kierunku turystyki aktywnej. Góra Dzikowiec oprócz stoku narciarskiego pełni także role miejsca wypoczynku i turystyki weekendowej dla mieszkańców Gminy. W obrębie góry Dzikowiec krzyżuje się kilka szlaków turystycznych pieszych jak i rowerowych.
Przez szczyt Dzikowca przechodzą szlaki turystyczne:
- niebieski - Lesista Wielka - Stachoń - Dzikowiec - Boguszów - Wałbrzych Sobięcin,
- zielony - Marciszów Górny - Krąglak - Gostków - Trój garb - Bacówka Pod Trój garbem - Lubomin - Chełmiec -Boguszów PKP - Dzikowiec Wielki - Unisław Śląski - Sokołowsko - Schronisko Andrzejówka - Rybnica Leśna - Wałbrzych Główny PKP.
Z punktu widokowego na polanie przy niebieskim i zielonym szlaku roztacza się rozległy widok na Kotlinę Wałbrzyską.
Przez masyw Lesistej i Dzikowca przechodzą szlaki turystyczne:
- zielony - prowadzący z Boguszowa do Sokołowska.
- czerwony - fragment Głównego Szlaku Sudeckiego im. dr. Mieczysława Orłowicza prowadzący z Krzeszowa do Sokołowska,
- żółty - prowadzący z Mieroszowa do Sokołowska,
- niebieski - prowadzący ze stacji PKP Boguszów Gorce na szczyt Lesistej Wielkiej.