Obchodzony 8 maja Dzień Bibliotekarza i Bibliotek to coroczne święto okolicznościowe mające na celu wyróżnienie i nagrodzenie zasłużonych pracowników bibliotek a także popularyzację książek, bibliotek i czytelnictwa. Tego dnia wyróżnienia otrzymują też osoby obchodzące jubileusz pracy zawodowej w bibliotekach. W ramach Dnia Bibliotekarza corocznie przyznawany jest również tytuł Bibliotekarza Roku.
- Czytelnictwo jest wyzwaniem cywilizacyjnym, bo to nie jest tylko kwestia Wałbrzycha, to nie jest kwestia Polski, to jest również kwestia Europy. Czytelnictwo w takiej formule w jakiej znamy je od zawsze musi ulec przeobrażeniom, bo spada. Spada liczba osób, które przychodzą do biblioteki, żeby wypożyczyć książkę, wziąć ją do domu, przeczytać i oddać, co nie znaczy, że pogarsza się gotowość do pochłaniania słowa pisanego. To się kształtuje bardzo dynamicznie. Są różne nowe środki wyrazu, jest internet, jest możliwość kupowania książek przez internet czy korzystania wyłącznie z książki w wersji elektronicznej. To jest zjawisko szersze, ale niewątpliwie licząc te wszystkie narzędzia łącznie i kompleksowo mamy w Polsce duże wyzwanie. Odpowiedzią na to powinno być aktywne podejście do kształtu, formy i formuły bibliotek w Wałbrzychu. Uruchomiliśmy zupełnie nowy obiekt na Podzamczu. W tej chwili już toczą się prace w bibliotece na ulicy Broniewskiego, w miejscu w którym nigdy biblioteki nie było a będzie wielka, piękna, przeszklona, zachęcająca i działająca tak jak na Podzamczu, to znaczy szerzej niż tylko wypożyczanie książki czy innej formy słowa pisanego. Będzie to środowiskowe centrum kultury i zainteresowania kulturą wyższą. W projektowaniu mamy już kolejną bibliotekę na Sobięcinie, w miejscu w którym kiedyś było gimnazjum a w tej chwili będzie na dole wielka biblioteka a u góry RWS i organizacje pozarządowe. Mamy przygotowaną trzecią dokumentację - na ulicy Piłsudskiego. Do tej pory w wielu naszych filiach, nie tylko wałbrzyskich, biblioteka zachowała formułę lat 50, 60 i 70. Ona się wyczerpała. Dlatego mówiąc dzisiaj o tym wyzwaniu jednocześnie pokazujemy jak temu wyzwaniu chcemy sprostać. Z miast Aglomeracji Wałbrzyskiej tylko Wałbrzych przeznacza na biblioteki 80 procent środków, które ma w algorytmie podziału środków w nowej perspektywie finansowej przypisane na instytucje kultury. Uważamy, że biblioteki w Wałbrzychu pełnią znacznie większą rolę, niż tylko miejsca wydawania książek - powiedział Roman Szełemej.
Podczas dzisiejszych uroczystych obchodów Dnia Bibliotekarza złotymi, srebrnymi i brązowymi medalami, wyróżnieniami oraz podziękowaniami nagrodzeni zostali zasłużeni pracownicy bibliotek z naszego regionu. Wyróżnienia i nagrody otrzymali również pracownicy bibliotek Aglomeracji Wałbrzyskiej, obchodzący w tym roku swój jubileusz pracy zawodowej. Tytuł Bibliotekarza Roku 2015 otrzymała Renata Sokołowska - kierownik biblioteki CK-MBP w Głuszycy. Część artystyczną uroczystości wypełnił koncert zespołu Futyma Quintet.
- Śmiało mogę powiedzieć, że biblioteka jest perełką kultury, która mieni się w naszym pięknym Powiecie. Chciałbym podziękować za pasję, którą przekazujecie państwo czytelnikom. Za trud, za poświęcenie, za pracę, za krzewienie polskości - powiedział Jacek Cichura zwracając się do przedstawicieli bibliotek.