Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3201
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Dni Dawcy w Wałbrzychu

Czwartek, 13 maja 2010, 19:45
Aktualizacja: Piątek, 14 maja 2010, 8:39
Autor: Sven
Wałbrzych: Dni Dawcy w Wałbrzychu
W Wałbrzychu omówiono szczegółowo problem braku dawców szpiku kostnego
Fot. Sven
W Ratuszu odbyła się konferencja prasowa dotycząca zorganizowania w Wałbrzychu Dnia Dawcy. Inicjatorami akcji, której celem jest ratowanie osób chorych na białaczkę, byli: radna – Renata Wierzbicka, reprezentująca Zarząd Powiatu – Monika Wybraniec, ks. Stanisław Wójcik z parafii św. Wojciecha, przedstawiciele Fundacji DKMS z Warszawy, Prezydent Piotr Kruczkowski oraz starosta wałbrzyski – Augustyn Skrętkowicz oraz rodzina dwudziestotrzyletniego studenta – Marcina Krajewskiego, chorego na białaczkę od dwóch lat.

Przedstawicielka Fundacji przybliżyła zebranym procedurę pobierania komórek macierzystych. Pierwszym krokiem , który trzeba wykonać, by móc uratować życie osobie chorej na białaczkę, jest rejestracja. Zarejestrować można się na dwa sposoby: osobiście lub przez internet.

W pierwszym przypadku np. w czasie Dnia Dawcy, należy oddać zaledwie 4 mililitry krwi, niezbędnej do badań genetycznych oraz wypełnić formularz, który wstępnie określi czy dana osoba może byś dawcą.

Teoretycznie dawcą może zostać każdy w wieku 18-55 lat, w dobrej kondycji zdrowotnej, ważący minimum 50 kg. Muszą być jednak spełnione dodatkowe warunki zdrowotne niezbędne do ochrony zdrowia dawcy, jak i chorego. Po rejestracji przez internet, drogą pocztową przyjdzie formularz medyczny i specjalne pałeczki do wymazu z ust oraz instrukcja postępowania.

Następnym krokiem jest badanie zgodności cech genetycznych. Otrzymana próbka krwi lub wydzielina z jamy ustnej zostaną zbadane i na podstawie wyników tych badań zostaną określone tzw. antygeny zgodności tkankowej, czyli rodzaj kodu genetycznego, który pozwoli na potwierdzenie zgodności potencjalnego dawcy i pacjenta, a w efekcie umożliwi przeszczep.

Kolejny etap polega na wniesieniu danych w formie anonimowej do Centralnego Rejestru Dawców Szpiku Kostnego w Niemczech (ZKRD - Zentrales Knochenmarkspender-Register Deutschland) w Ulm. Od tego momentu mogą się zgłosić pacjenci z całego świata. W przypadku, gdy zostaje stwierdzona została zgodność pomiędzy pierwszym rozpoznaniem ludzkiego antygenu leukocytarnego (HLA) pacjenta oraz tegoż samego u dawcy, następują kolejne badania, których celem jest ostateczne "dopasowanie".

Jeśli okaże się, że dana osoba jest odpowiednim genetycznie dawcą, przychodzi moment podjęcia ostatecznej decyzji. Jest niezwykle ważne, by być jej pewnym. W tym momencie wiadomo już na pewno, że ktoś konkretny czeka na uratowanie życia.

Dawcami na pewno nie mogą zostać osoby poniżej 18. roku życia lub powyżej 55 lat, ważące poniżej 50 kg, z BMI (Body Mass Index) powyżej 40 (Kalkulator Body-Mass-Index), osoby z następującymi schorzeniami: choroby serca, płuc oraz układu krwiotwórczego (zawał serca, astma oskrzelowa, zakrzep itd.), choroby ośrodkowego układu nerwowego, choroby nowotworowe, cukrzyca, reumatyzm, żółtaczka zakaźna (hepatitis B, C), osoby po przeszczepach organów, ze szczególnym uwzględnieniem przeszczepu tkanek: np. nerki, serce, skóra, rogówka, opona mózgowa, ścięgno Achillesa, osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków i leków.

Fundacja „DKMS Razem przeciw białaczce” ma wymiar ponadnarodowy. Jej główna siedziba znajduje się w Niemczech. Polski oddział organizacji działa od jesieni 2008 roku. W Polsce średnio co półtorej godziny ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę. Tymczasem bank osób nie spokrewnionych jest zbyt mały, by każdemu można było dopasować „genetycznego bliźniaka”.

Pobieranie komórek macierzystych nie jest całkiem bezbolesne. Zajmuje też kilka dni związanych z pobytem w szpitalu. Jednakże w 80 % przypadków komórki te pobierane są z krwi, a tylko w 20 % ze szpiku. Pamiętać także należy, że szpiku nie pobiera się z kręgosłupa tylko z kości biodrowych.

Do 9 czerwca został jeszcze prawie miesiąc. Czas, by się zastanowić nad kruchością ludzkiego życia i tym niesamowitym darem, który możemy dać komuś, kto cierpi. Cierpi Marcin, bo nastąpił silny nawrót choroby. Cierpią tysiące ludzi, którzy nie chcą umierać.

Jeśli możesz i chcesz – pomóż!

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group