Brave Kids to program edukacyjny dla dzieci różnych kultur, wyznań i narodowości. Ideą przedsięwzięcia jest wyzwalanie z ograniczeń społecznych. Cel realizuje się poprzez spotkania i integrację dzieci wielu środowisk i tradycji. Często pochodzą one z terenów dotkniętych konfliktami i ubóstwem, ale także z krajów zachodnich borykających się z problemami globalizacyjnymi. Wszystkiemu towarzyszy sztuka - to ona stanowi podstawę otwartego, międzynarodowego dialogu.
-Piąty raz w Polsce, pierwszy raz w Wałbrzychu. Skąd pomysł na organizację Brave Kids w Wałbrzychu?
Wraz z przeprowadzką z Wrocławia do Wałbrzycha przywiozłam wielką walizkę upchaną emocjami i wspomnieniami z uczestnictwa w tym niezwykłym projekcie. Postanowiłam, że podejmę wyzwanie zorganizowania tego niesamowitego wydarzenia w rodzinnym mieście. Postawiłam sobie wysoko poprzeczkę, ponieważ nie było do tej pory w Wałbrzychu takich inicjatyw. Jednak wiem, że mieszkają tutaj ludzie, którzy z chęcią zaangażują się w Brave Kids i przyjmą pod swój dach dzieci z Tanzanii, czy Izreala. Tak jak ja to zrobiłam.
- Czy Wałbrzych cieszy się opinią miasta otwartego ?
- Gdy koordynowałam projekt we Wrocławiu, zgłaszało się wiele chętnych wałbrzyskich rodzin, które ubolewały nad tym, że nie mogą ugościć dzieci z Brave Kids. Zatem jest potencjał, trzeba go tylko umiejętnie wykorzystać!
-Goszczenie dzieci to jeden z elementów Brave Kids. Jak będzie przebiegał projekt?
-20 czerwca do Wałbrzycha przyjadą 4 grupy artystyczne dzieci z różnych krajów. Towarzyszyć im będą liderzy. Są to opiekunowie, którzy będą aktywnie uczestniczyć w programie. Przed rozpoczęciem warsztatów planujemy integrację dzieci z tutejszymi mieszkańcami. Już w pierwszy weekend pobytu Brave Kids zaprosimy mieszkańców Wałbrzycha i okolic na rodzinne piknikowanie do Andrzejówki. Na polanie, wśród wałbrzyskich gór i lasów. Poznamy się nawzajem i zbliżymy się do siebie. Będzie także okazja, aby zobaczyć wałbrzyskie atrakcje turystyczne, jak Zamek Książ i Palmiarnia. W trakcie programu edukacyjnego przez 2 tygodnie dzieci będą uczestniczyły w warsztatach, które będą odbywały się w wałbrzyskim Teatrze Lalki i Aktora. Zaproszone będą także polskie dzieci - pierwszeństwo będą miały dzieci z rodzin goszczących. Poza tym czekają na nas spektakle - w tym finałowy w Amfiteatrze, dodatkowe pokazy, uliczna parada Brave Kids. O tym opowiem bliżej wizyty. Naprawdę dużo będzie się działo!
-Gościłaś dzieci, teraz koordynujesz projekt. Co zyskają mieszkańcy Wałbrzycha dzięki uczestniczeniu w Brave Kids?
-Jednym z elementów Brave Kids jest animacja lokalnego środowiska poprzez czynne włączenie mieszkańców do udziału w projekcie. Dzieci goszczone są u rodzin, które z jednej strony dają schronienie, rodzinne ciepło i opiekę, a z drugiej dostają możliwość praktycznego obcowania z przedstawicielem innej kultury. W rodzinach budują bliskie więzi i relacje. Uważam, że jest to najbardziej efektywny sposób poznania tradycji drugiego człowieka.
-To także lekcja tolerancji?
-Zdecydowanie. Goszczenie dzieci z różnych stron świata to możliwość poznania ich kultury, zwyczajów i pokazania swojego „podwórka”. To możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami i włączenia się w tworzenie bardziej radosnego świata. Nawiązanie kontaktu z dziećmi z grup artystycznych daje nam sposobność do bycia dumnym z otwartości. Budujemy również ważny element tolerancji na inne kultury, zwyczaje, wyznania. Tworzymy jedną wielką rodzinę Brave Kids. Teraz chcemy, aby jej częścią został Wałbrzych.
Spotkanie organizacyjne – Brave Kids w Wałbrzychu
15 marca 2014 r., godz. 16.00
Restauracja „Biała Sala”, ul. Kościuszki 21, Szczawno Zdrój.