Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3476
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Borysławiacy – wspominają i działają

Sobota, 12 września 2009, 16:41
Aktualizacja: 16:57
Autor: Szela
Wałbrzych: Borysławiacy – wspominają i działają
(Z prawej) Jan Rybotycki
Fot. Szela
W Wałbrzychu pojawili się już kilkanaście dni po zakończeniu wojny. Ale dopiero 15 lat temu mogli założyć swoją organizację: Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej, a w tym koło borysławiaków. Spotkali się w sobotę w Bibliotece pod Atlantami, by ustalić plan działania na najbliższe tygodnie.

Na przybyłych, jak zwykle, czekała domowa szarlotka i ciasto z kremem. Jan Rybotycki, honorowy obywatel Jawora i emerytowany dyrektor szkoły przygotował najnowszą bibliografię wydawnictw, dotyczących Kresów, a w tym Borysławia, Schodnicy czy Majdanu. - Kopalnią wiadomości i oryginalnych dokumentów z tamtych stron jest archiwum diecezjalne w Przemyślu. To dlatego, że choć administracyjnie Borysław należał do województwa drohobyckiego, to diecezjalnie - do Przemyśla. Dokumenty są udostępniane przez duchownych - mówi Jan Rybotycki.

Przewodniczącą wałbrzyskiego stowarzyszenia jest Irena Froch. - Musimy kultywować nasze tradycje, bo jeszcze niedawno nie mogliśmy się afiszować naszym pochodzeniem - mówi. W 1945 r. do Wałbrzycha przybyło ponad 8 tys. drohobyczan i borysławiaków. - Daliśmy Wałbrzychowi impuls do życia. Mieliśmy fachowców z różnych dziedzin, inżynierów górnictwa, energetyków, gazowników. Ale też duchownych i nauczycieli - wspomina Irena Froch.

Przesiedleńcy ze wschodu przez długie lata żyli w poczuciu krzywdy, oderwani od własnych korzeni. - Też byliśmy wypędzeni. Przecież nikt normalny nie zostawia własnego domu i nie jedzie w nieznane. A tak właśnie było z nami - mówi borysławianka. Nie poddali się jednak goryczy, starali się jak najlepiej pracować, a gdy nastał sprzyjający klimat - zrzeszyli się we własnych organizacjach. - Jesteśmy wdzięczni wałbrzyskiemu samorządowi, bo spełnił wiele naszych życzeń. Jest w Wałbrzychu ul. Drohobycka i Truskawiecka, a w marcu została podpisana umowa partnerska z Borysławiem - podkreśla Irena Froch.

Borysławiacy spotykają się co miesiąc w świetlicy przy Wspólnocie Samorządowej na Podgórzu, a dwa razy do roku organizują spotkane integracyjne połączone z kultywowaniem dawnych zwyczajów w pensjonacie Eden w Kowalowej. Urządzają wystawy pamiątek i dokumentów, wydają czasopismo. Jeżdżą regularnie w rodzinne strony pielęgnować groby bliskich. Pomagają polskim szkołom na ziemi drohobyckiej. Dlatego tak się ucieszyli, gdy nieformalna do tej pory współpraca z Borysławiem zyskała oficjalną formę. - Pod koniec września jedziemy razem z delegacją z Urzędu Miasta do Borysławia. Będziemy zacieśniać kontakty. Póki żyjemy - zapewnia Irena Froch.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group