BEZPIECZEŃSTWO W DRODZE
Pomimo tego, że drogi są czarne i nie pada śnieg, pogoda może być zdradliwa. Jezdnie często bywają oblodzone. Kierowcy muszą pamiętać o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków atmosferycznych. Jest tylko jedna rada – noga z gazu.
Za kierownicę siadaj trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca dobrze oświetlone. Wysiadając z samochodu zabierz ze sobą pieniądze i dokumenty.
Zawsze stosuj pasy bezpieczeństwa.
Zachowaj odpowiednią odległość od pojazdu jadącego przed Tobą taką, która umożliwi bezpieczne zatrzymanie samochodu podczas gwałtownego hamowania.
Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy znajdując się pod wpływem alkoholu wsiadają za kierownicę. Zwracajmy uwagę, aby nikt nie odważył się usiąść za „kółko” po „kieliszku”.
W pociągu, zwłaszcza na dalekich trasach, nie rozmawiaj z przypadkowymi osobami i nie przyjmuj od nich żadnych poczęstunków. Wychodząc z przedziału zawsze zabieraj ze sobą pieniądze i dokumenty. Do podróży załóż wygodną i skromną odzież. Nie kuś złodzieja biżuterią. Jeśli zaobserwujesz podejrzaną sytuację, zawiadom niezwłocznie obsługę pociągu.
Jadąc autobusem torebkę trzymaj pod pachą lub przed sobą, unikaj sztucznego tłoku. Panowie nie powinni nosić portfela w tylnych kieszeniach spodni.
ZACHOWANIE BEZPIECZEŃSTWA PRZEZ PIESZYCH
Piesi również są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności. Szybko zapadający zmrok, niedostateczne oświetlenie ulic, ciemne ubranie powoduje, że dla kierowców piesi są niewidoczni. Dlatego dla naszego bezpieczeństwa wyposażmy nasze ubrania w elementy odblaskowe. Często mogą one uratować nam życie lub ochronić przed ciężkim kalectwem. Pamiętajmy, że przepisy zabraniają wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
BEZPIECZNE ZAKUPY
Zakupy przedświąteczne to też okazja dla złodziei. Wybierając się do sklepu pamiętajmy, aby:
• nie przechowywać całej gotówki i kart kredytowych w jednym miejscu,
• nie zapisywać na karcie bankomatowej kodu PIN,
• nosić dokumenty i pieniądze w wewnętrznych kieszeniach płaszczy czy kurtek,
• nosić torebkę tak, aby zawsze mieć „ją na oku”,
• w czasie zakupów, w autobusach unikać miejsc zatłoczonych,
• pozostawiając samochód na parkingu nie zostawiać dokumentów, torebek, saszetek na widoku.
• unikać zakupu alkoholu z niewiadomego źródła,
ZABEZPIECZ MIESZKANIE
Nie opowiadamy nikomu o planowanym dłuższym wyjeździe. Nie zostawiamy na automatycznej sekretarce informacji, że wyjechaliśmy. Zapasowe klucze do mieszkania przekazujemy krewnemu lub znajomemu sąsiadowi. Nie zostawiamy kluczy pod wycieraczką. Przed wyjazdem zamakamy zawór z wodą i gazem.
MATERIAŁY PIROTECHNICZNE
Zbliżający się okres świąteczno-noworoczny związany jest z zakupem różnego rodzaju materiałów pirotechnicznych i sztucznych ogni. Zgodnie z obowiązującymi przepisami istnieje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Oznaczenie wyrobu pirotechnicznego powinno zawierać: nazwę wyrobu, oznaczenie klasy i numer obowiązującej normy, nazwę i adres producenta lub importera oraz instrukcję użytkowania w języku polskim. Pamiętajmy również, że takie materiały pirotechniczne są szczególnym zagrożeniem dla naszych dzieci, dlatego obsługą ogni sztucznych powinni zajmować się wyłącznie dorośli.
ŹRÓDŁO: www.walbrzych.policja.gov.pl