Spotkanie skierowane było do nauczycieli, animatorów, menadżerów kultury, instruktorów, przedstawicieli organizacji pozarządowych i osób zajmujących się edukacją kulturową na terenie Dolnego Śląska. Koordynatorem programu jest Paweł Kamiński, który podczas dzisiejszego spotkania przedstawił najważniejsze założenia programu, zasady współpracy i harmonogram. W ramach programu inicjatywy lokalne z zakresu edukacji kulturowej mogą liczyć na granty ze środków Narodowego Centrum Kultury, które przeznaczyło na ten cel 500 000 złotych. Operatorem regionalnym programu jest Firlej - Ośrodek Działań Artystycznych.
Głównym celem programu jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej w Polsce poprzez pobudzenie i wykorzystanie edukacyjnego potencjału kultury, budowa i wsparcie działań podejmowanych w sferze kultury, kształtowanie cenionych społecznie umiejętności i postaw takich jak między innymi kreatywność, innowacyjne działania czy kompetencje medialne i komunikacyjne. Ważnym czynnikiem jest organizacyjna i merytoryczna współpraca pomiędzy sferami kultury i edukacji.
W ramach programu powstanie sieć wojewódzkich operatorów, których zadaniem będzie budowa zwartej oferty edukacyjnej, wykorzystywanej do wzmocnienia procesu ustawicznej edukacji w zakresie kultury i do zintegrowania lokalnych podmiotów sfery edukacji. Operatorzy będą też koordynowali działania z zakresu edukacji kulturowej. Ważnym zadaniem operatorów będzie prowadzenie działalności informacyjnej, popularyzującej ofertę wśród nauczycieli, dyrektorów placówek oświatowo-dydaktycznych, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji kultury, a także władz samorządowych, rodziców i prawnych opiekunów dzieci i młodzieży.
Warto zaznaczyć, że Wałbrzyski Ośrodek Kultury jest jednym z lokalnych partnerów tego programu. Regionalnymi partnerami są również: Ośrodek Kultury i Sportu w Bierutowie, Galeria Sztuki w Legnicy, Gminno-Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Bolkowie i Przystań Twórcza - Cieplickie Centrum Kultury.