PWSZ AS po raz kolejny udowodniła, że los osób niepełnosprawnych nie jest jej obcy. Na korytarzu uczelni za symboliczną opłatą można było wziąć udział w loterii fantowej oraz obejrzeć wystawę artystycznych prac, które wykonali uczestnicy warsztatu terapii zajęciowej przy ulicy Ogrodowej.
Doc. dr Barbara Piątkowska rozpoczęła spotkanie od powitania gości w osobach władz miasta, przedstawicieli związków oraz młodzieży. Następnie głos zabrał prezydent miasta Piotr Kruczkowski. - W kraju mamy około 6 mln osób niepełnosprawnych, w naszym mieście jest ich kilkanaście tysięcy, to duża grupa, o której nie wolno zapominać – powiedział na wstępie. - Linie podziału między ludźmi są coraz mniejsze, granice się zacierają, a osoby niepełnosprawne są, takie same jak my i zasługują na godny poziom życia - mówił. - Jeżeli mają swoje prawo, a nie mogą z niego korzystać, to jest to niesprawiedliwe. Widzę ten problem również w naszym mieście, w którym przez wiele lat problemy osób niepełnosprawnych były niedostrzegane. - Nie chcę mówić, że wszystko jest w porządku, bo tak nie jest. Mamy poważne uchybienia takie jak na przejściu dla pieszych na ulicy Broniewskiego, gdzie brakuje sygnalizacji dźwiękowej, dla nas być może to nic takiego, ale dla osób niewidomych to poważny problem. Staramy się działać poprzez specjalne projekty i programy, ale to wciąż za mało - tłumaczył prezydent.
Z kolei Jan Czuchryta, z Zarządu Polskiego Związku Niewidomych Okręgu Dolnośląskiego, wygłosił referat pt."Rys historyczny pisma wypukłego", podczas którego streścił historię życia Braille'a oraz okoliczności wynalezienia pisma. Pan Jan zaprezentował także wiersz Biała Laseczka, który wywołał uśmiech na twarzach słuchaczy oraz wyjaśnił skomplikowane zasady pisowni Braillem, którego treść tworzy się pisząc od prawej do lewej strony. - Jak Państwo widzicie to bardzo prosty sposób – powiedział.
Równie ważnym gościem był pan Andrzej Bartyński, poeta, Człowiek Roku 2009 Polskiego Związku Niewidomych, który opowiedział o swojej twórczości oraz o działalności jaką się zajmuje. - Żeby być geniuszem, wystarczy być sobą, ale żeby być sobą, nie wystarczy być geniuszem – powiedział. - Kiedy startowałem jako pisarz, nikt nie wiedział, że jestem niewidomy, gdyż nie chciałem żadnej taryfy ulgowej. Jeden z krytyków powiedział, że mam niezwykły sposób widzenia przestrzennego oraz plastyczny sposób myślenia, że w swoich wierszach odkrywam różnokolorowe barwy jakich nie widzą inni. Dopiero wtedy, ku zdziwieniu wszystkich, ujawniłem swą tajemnicę. Bądźmy wszyscy równi, bez względu na płeć, rasę czy dysfunkcję. Kiedyś chrześcijanina można było poznać po tym, że okazywał dobro innemu człowiekowi, zadajcie sobie teraz Państwo pytanie, po czym można go rozpoznać dzisiaj.