Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 5012
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Austria nie taka obca

Sobota, 1 maja 2010, 9:36
Aktualizacja: 9:37
Autor: Dominika Krawczyk
Wałbrzych: Austria nie taka obca
Młodzi artyści przybliżyli nieco tajniki kultury autriackiej
Fot. Dominika Krawczyk
W dniach 28 i 29 kwietnia odbyło się sympozjum naukowe zatytułowane „Literatura austriacka w Polsce w latach 1980 – 2009”, współorganizowane przez Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, Bibliotekę Austriacką oraz Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Wałbrzychu.

Przez dwa dni, w trakcie licznych wykładów i odczytów, uczestnicy Sympozjum mieli okazję zapoznać się z twórczością i życiorysami najpopularniejszych pisarzy literatury austriackiej, związanych z naszym krajem.

Wydarzenie Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego i Biblioteki Austriackiej we Wrocławiu, podzielone zostało na dwa dni ze względu na rozmieszczenie spotkań – pierwszego dnia na Uniwersytecie Wrocławskim i w Bibliotece Austriackiej, drugiego w całości na PWSZ AS.

Termin Sympozjum zbiegł się z wydaniem najnowszej książki Petera Turriniego, pisarza, twórcy sztuk teatralnych, scenariuszy filmowych, poezji i esejów, o którego twórczości, całkiem sporo mówiono drugiego dnia. „U szczytu smutku i gniewu”, bo o tej książce mowa, pod redakcją Ewy Krupy, zaprezentowano o godzinie 14.00 w budynku przy ulicy Piotra Skargi. Uświetnił ją występ grupy artystycznej „Za krótki kabel” z XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, która to grupa zaproponowała własną aranżację wierszy autora. Widzowie mieli więc okazję wysłuchać utworów takich jak: „Moje pokolenie”, „Na końcu zbliżenia”, „Kilka kroków wstecz”.

- Te wiersze są takie, że nie trzeba się szczególnie zastanawiać, co artysta miał na myśli je pisząc – mówi Wojciech Ptak, jeden z wykonawców. – Dlatego myślę, że są dość przyjemne w odbiorze.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group