Seniorzy padają ofiarą oszustów, którzy wykorzystują fakt tęsknoty za bliskimi i życie w samotności. Wszystkim znane są przypadki, zwłaszcza z przekazów medialnych, kiedy to młody człowiek telefonuje do starszej osoby podając się za jej wnuczka, przedstawia swoją ciężką sytuację finansową wymagającą natychmiastowej pożyczki. Jeżeli uzyska zgodę na wsparcie finansowe, wówczas rzekomy wnuczek informuje, że po pieniądze przyjdzie jego dobry znajomy, wymyślając powód, dla którego osobiście nie może odebrać pieniędzy.
Przestępcy dla osiągnięcia swoich celów wymyślają coraz to nowsze sposoby na oszukanie ludzi w podeszłym wieku. Podają się między innymi za akwizytorów, pracowników administracji, opieki społecznej, policjantów i są wpuszczani do mieszkania. Tam jedna osoba zajmuje rozmową lokatora, odwraca jego uwagę, a pozostali plądrują mieszkanie i dokonują kradzieży zarówno pieniędzy jak i innych wartościowych rzeczy. Innym przykładem działania sprawców jest podawanie się za pracownika ZUS. Oszust prosi o podanie danych identyfikacyjnych, numeru PESEL, numeru przyznanego przez ZUS świadczenia, nr konta bankowego, na które jest wysyłana jest emerytura. Przestępcy posiadając te informacje wyłudzają od ZUS należne emerytowi świadczenia. ZUS nigdy nie wysyła swoich pracowników do domu klienta.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby w każdej sytuacji zachowywali daleko idącą ostrożność i ograniczone zaufanie. Prosimy o nie wpuszczanie do mieszkań nieznanych Wam osób bez uprzedniego sprawdzenia czy rzeczywiście są przedstawicielami instytucji, za których pracowników się podają. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o zgłoszenie tego faktu Policji, telefonując pod alarmowy nr 997 lub 112. Przybyły na miejsce patrol Policji dokładnie sprawdzi czy osoby te są godne zaufania i reprezentują instytucje, na które się powołują.