W piątkowe popołudnie w Galerii pod Atlantami odbyło się otwarcie wystawy projektów kostiumów teatralnych Antoniego Żabskiego. Będzie je można oglądać do końca września od poniedziałku do piątku w godzinach 10-17.
Sztuka zaprezentowana podczas wernisażu to zbiór 40. postaci baśniowych. Technika w jakiej zostały one wykonane to akwarela. Obrazy zostały namalowane na cienkim papierze, a całość oprawiono w ozdobne, kolorowe ramy. Wielu z obecnych na otwarciu wystawy określało, że takie połączenie elementów estetycznych można nazwać „bombonierką”.
Jeśli chodzi o informacje o samym autorze, to należy zauważyć, że nie ma do nich dostępu. Wiadomo jedynie, że Antoni Żabski urodził się w 1909 roku, był uczniem Władysława Jarockiego i Karola Frycza. W 1947 roku ukończył krakowską ASP. Swoje prace wystawiał we Wrocławiu, w Krakowie, Anglii i dawnym Związku Radzieckim. Niestety nie ma informacji o dacie i miejscu jego śmierci. Prawdopodobnie wiele jego dzieł krąży do dziś po Europie. Istnieje bowiem przypuszczenie, że artysta miał chorego syna, którego w końcu zmuszony był oddać pod opiekę jednego z klasztorów. Swoimi dziełami zaś opłacał zarówno życie codzienne jak i leczenie owego syna.
Zbiór obrazów pochodzi z kolekcji Anny i Bogusława Girinów.
- Kostiumy, które projektował Antoni Żabski przywołują najlepsze tradycje teatru włoskiego, znakomicie podkreślając cechy charakterystyczne kreowanych postaci – czytamy na stronie internetowej Biblioteki Pod Atlantami.