REGION, Głuszyca: Amerykański astronauta zagości w Głuszycy
Aktualizacja: 17:09
Autor: red
Na zaproszenie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Ambasady USA w Warszawie do Polski przybędą członkowie załogi amerykańskiego promu kosmicznego Endeavour STS-130. Jednym z gości będzie zaproszony do Głuszycy Pułkownik George Zamka, pilot i astronauta.
Podczas operacji ,,Pustynna Burza" wykonał 66 lotów bojowych. Spędził 4000 godzin w powietrzu na ponad 30 typach samolotów. W 1998 roku został przyjęty do 17-osobowej grupy astronautów NASA. Jako pilot w październiku 2007 roku odbył 15-dniowy lot na pokładzie wahadłowca Discovery w misji STS-120; kolejny lot, w którym już dowodził wahadłowcem STS-130, miał miejsce w lutym 2010 roku. Zamka w przestrzeni kosmicznej spędził 692 godzin.
Spotkanie odbędzie się 10 maja w godzinach 15.30 - 17.00 w Centrum Kultury w Głuszycy.
Organizatorzy: Towarzystwo Przyjaciół Głuszycy, Urząd Miejski w Głuszycy i Gimnazjum Publiczne w Głuszycy.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Wojciech Durak, Burmistrz Głuszycy.
Dane biograficzne:
George D. Zamka (pułkownik Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych)
Astronauta z NASA
Dane osobowe:
Urodzony w 1962 roku w Jersey w stanie New Jersey. Dorastał w Irvington, Medellin, Colombii i Rochester Hills oraz w Nowym Jorku. Żonaty z Edison P. Walker. Mają dwójkę dzieci. Jego hobby to: podnoszenie ciężarów, bieganie, jazda na rowerze, nurkowanie oraz żeglarstwo. Zofia Zamka, jego matka oraz jego brat Konradem P. Zamka mieszkają na Florydzie. Ojciec, Konrad Zamka mieszka w Indianie.
Wykształcenie:
W 1980 roku ukończył szkołę średnią Rochester Adams w Michigan; w 1984 uzyskał tytuł inżyniera nauk matematycznych Akademii Morskiej Stanów Zjednoczonych; w 1997 uzyskał tytuł magistra z zarządzania inżynierią na Politechnice na Florydzie.
Stowarzyszenia:
Stowarzyszenie Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych –Alumni, Stowarzyszenie Korpusu Piechoty Morskiej oraz Stowarzyszenie Sił Powietrznych Korpusu Piechoty Morskiej.
Nagrody i odznaczenia:
Sześciokrotnie zdobył medal „Za operacje powietrzne” (Navy Strike Air Medal), medal Marynarki Wojennej „Za zasługi” (Navy Commendation Medal, Combat V) oraz inne odznaczenia wojskowe. Wyróżniony absolwent Akademii Morskiej Stanów Zjednoczonych. Zdobywca NASA Superior Accomplishment Awards oraz GEM Awards.
Doświadczenie:
Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych w maju 1984, Zamka został porucznikiem Korpusu Piechoty Morskiej. Po zaliczeniu wstępnego przeszkolenia lotniczego został skierowany do bazy Whidbey Island, stan Waszyngton, gdzie w latach 1987-1988 przygotowywał się do lotów na samolotach A-6E. Następnie został przeniesiony do 242 Morskiej Eskadry Szturmowej przygotowanej do działań w każdych warunkach atmosferycznych (Marine All Weather Attack Squadron VMA(AW) stacjonującej w morskiej bazie lotniczej El Toro w Kalifornii. Później pełnił służbę w administracji oraz został instruktorem eskadry ds. broni i taktyki. W 1990 zakończył kursu pilotażu samolotu F/A-18 i został skierowany do 211 Eskadry Szturmowej do bazy Korpusu Piechoty Morskiej w El Toro. Latał na samolocie F/A-18D Night Attack Hornet. Podczas operacji "Pustynna Burza" w okupowanym Kuwejcie i Iraku wykonał 66 lotów bojowych. W 1993 rozpoczął służbę w Pierwszym Batalionie Piątego Pułku Piechoty Morskiej w bazie Camp Pendleton w Kalifornii oraz w 31 Jednostce Ekspedycyjnej Korpusu Piechoty Morskiej stacjonującej w zachodniej części Oceanu Spokojnego. W grudniu 1994 przeszedł szkolenie w szkole pilotów United States Air Force Test Pilot School, po ukończeniu którego został koordynatorem testów samolotu F/A-18 w doświadczalnej eskadrze Lotnictwa Szturmowego Marynarki Wojennej (Naval Strike Aircraft Test Squadron – NSATS). Po wstąpieniu do NSATS i latając na samolocie F/A-18 Hornet, Zamka wykonał dużą ilość testów na uderzenia oskrzydlające oraz programy zbrojeniowe. W 1998 powrócił do 211 Eskadry Szturmowej, gdzie w bazie Iwakuni w Japonii, do czasu przyjęcia do NASA, służył jako oficer ds. technicznego utrzymania samolotów (Aircraft Maintenance Officer).
Wylatał ponad 5000 godzin na 30 różnych modelach samolotów.
Doświadczenie w NASA:
W czerwcu 1998 został przyjęty jako pilot do NASA, a w sierpniu zakończył przeszkolenie podstawowe i uzyskał kwalifikacje pilota wahadłowca. Pracował na różnych stanowiskach, brał udział w operacjach i zajmował się procesem szkolenia przyszłych astronautów w Wydziale Eksploatacji Wahadłowców (Shuttle Operations Branch) w NASA. W 2004 roku uczestniczył w selekcji kandydatów do korpusu astronautów. W 2007 jako pilot wahadłowca STS-120 odbył swój pierwszy lot w kosmos. Podczas drugiego lotu w lutym 2010 roku dowodził załogą wahadłowca STS-130. Pułkownik Zamka spędził ponad 692 godziny w przestrzeni kosmicznej.
Odbyte loty w kosmos:
W 2007, 23 października z Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego wystartował wahadłowiec Discovery STS-120, który powrócił na ziemię 23 listopada. Podczas tego lotu moduł Hormony (Node 2) został dostarczony do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł ten pełni funkcję korytarza łączącego ze sobą inne laboratoryjne moduły Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ponadto wachlarz P6 Solar Array został przeniesiony z ZI Truss na koniec platformy Integrated Truss Structure. Podczas ponownego rozmieszczania wachlarza, jego panele zostały nadłamane i uległy zniszczeniu. Nieplanowany spacer w przestrzeni kosmicznej zakończył się naprawą wachlarza. Misja powiodła się i trwała 15 dni, 2 godziny i 23 minuty.
Prom Endeavour STS-130 wystartował nocą, mając na swym pokładzie moduł obserwacyjny i moduł połączeniowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na pokładzie modułu połączeniowy (Node 3) znajduje się system odnowy atmosfery stacji, usuwający zanieczyszczenia z powietrza i monitorujący/kontrolujący zawartość atmosfery oraz nowoczesny system podtrzymywania życia. Natomiast moduł obserwacyjny (Cupola) składa się z 7 panoramicznych okien ułożonych w kształcie półkuli i pozwala, z wnętrza stacji, na bezpośredni, panoramiczny podgląd operacji wykonywanych automatycznym manipulatorem, a także stanowił doskonały punkt obserwacyjny Ziemi. Podczas 13 dniowej i 18 godzinnej misji prom Endeavour i jego załoga przebyli ponad 5,7 miliona mil i wylądowali nocą w Centrum Kosmicznym imienia Kennedy’ego.