- Nowy program regionalny to prawie 11 miliardów złotych na rozwój Dolnego Śląska. To ogromna szansa dla przedsiębiorców, samorządów, organizacji pozarządowych, a także uczelni i szkół. Z całą pewnością będzie to dodatkowy impuls rozwojowy dla naszego regionu. W minionych latach udowodniliśmy, że wiemy jak skutecznie korzystać z unijnego wsparcia. Jestem przekonany, że te pieniądze pomogą utrzymać wysoką dynamikę rozwoju regionu – mówi Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego z Bezpartyjnych Samorządowców.
Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021-2027 to kluczowy dokument, określający strategię wykorzystania funduszy europejskich w województwie dolnośląskim na najbliższe lata. Po wielu miesiącach negocjacji i wspólnej pracy z przedstawicielami jednostek samorządu terytorialnego, partnerami społecznymi, przedstawicielami przedsiębiorców, szkolnictwa wyższego i organizacjami otoczenia biznesu, dzisiaj uzyskaliśmy informację o akceptacji programu przez Komisję Europejską.
- Bardzo się cieszę, że udało nam się ostatecznie doprowadzić do końca proces negocjacyjny z Komisją Europejską. Jako Samorząd Województwa jesteśmy gotowi na wydatkowanie środków finansowych, które zostały przygotowane dla naszego regionu. Zapraszam wszystkich samorządowców i interesariuszy do współpracy z Samorządem Województwa, który pozostaje dysponentem funduszy. Już wkrótce będziemy rozpisywać pierwsze konkursy.– dodaje wicemarszałek Grzegorz Macko
Zarząd Województwa odniósł ogromny sukces negocjacyjny i pomnożył niemal dwukrotnie wyjściowe środki przeznaczone dla naszego regionu w ramach FEDŚ. Z wyjściowej kwoty 870 mln euro pochodzącej z Europejskiego Funduszu Społecznego i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego ostatecznie otrzymamy 1 miliard 735 mln euro.
Jednocześnie uzyskaliśmy drugą (po Śląsku) co do wielkości kwotę wsparcia dla regionu węglowego - 581 mln euro. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, bo tak będzie nazywał się nowy unijny instrument w ramach którego będą dostępne te pieniądze, będzie miał za zadanie wesprzeć rozwój subregionu wałbrzyskiego.
Fundusze unijne umożliwią realizację wielu potrzebnych Dolnoślązakom inwestycji. Znajdą się wśród nich z pewnością te w kapitał ludzki, które w ramach polityki spójności uważane są za jedną z najważniejszych polityk europejskich. To jednak nie wszystko, podobnie jak do tej pory, Unia Europejska nadal będzie wspierać inwestycje podnoszące jakość życia, czyli te z zakresu ochrony środowiska i klimatu oraz inwestycje w infrastrukturę.