Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3201
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zmiany w polityce mieszkaniowej

Niedziela, 4 kwietnia 2010, 12:17
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 kwietnia 2010, 10:12
Autor: red
Wałbrzych: Zmiany w polityce mieszkaniowej
Zmiany w polityce mieszkaniowej mają poprawić sytuację mieszkaniową wielu wałbrzyszan
Fot. red
Ostatnio informowaliśmy o kilku zmianach, jakie zajdą w polityce mieszkaniowej. Władze samorządowe Wałbrzycha zdecydowały się wprowadzić pewne innowacje. Dziś prezentujemy szczegółowo, na czym te zmiany będą polegać.

Konkretnie chodzi o akcję „Odpracuj zaległości czynszowe”, o powstanie Banku Zamiany Mieszkań oraz o większą niż dotychczas liczbę lokali przekazywanych do remontu na koszt własny przyszłego najemcy.

Akcja „Odpracuj zaległości czynszowe” jest związana z realizacją projektu „Odpracuj swój dług”, który to projekt ruszy pełną parą 15 kwietnia. Gmina daje dłużnikom możliwość odpracowania zadłużenia za użytkowanie lokalu mieszkalnego. Z możliwości odpracowania zadłużenia będą mogli skorzystać tylko bezrobotni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Wałbrzychu i jednocześnie korzystający ze świadczeń z pomocy społecznej.

W pierwszej kolejności na taką formę spłaty zadłużenia mogą liczyć osoby długotrwale bezrobotne, kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka, osoby powyżej 50 roku życia, osoby będące bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego, osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia, osoby po odbyciu kary pozbawienia wolności, które nie podjęły zatrudnienia oraz
osoby niepełnosprawne.

Bank Zamiany Mieszkań działa w Wydziale Infrastruktury Miasta. 30 kwietnia Bank przeniesiony zostanie do nowej siedziby przy ulicy Dmowskiego 6. Placówka ta czynna będzie od poniedziałku do piątku. Będzie można tutaj zasięgnąć informacji m.in. o nabyciu, wynajmie i zamianie mieszkań na terenie Wałbrzycha i sąsiednich gmin (Szczawno Zdrój, Świebodzice, Świdnica, Głuszyca, Jedlina Zdrój, Boguszów Gorce) oraz możliwości pozyskania mieszkania w ramach budownictwa społecznego.

Z pomocy Banku Zamiany Mieszkań będą mogli skorzystać najemcy bądź właściciele lokali mieszkalnych, osoby posiadające spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, osoby zajmujące bezumownie lokale gminne oraz osoby z prawomocnym wyrokiem sądu orzekającym prawo do lokalu socjalnego zajmujące lokale gminne.

Bank Zamiany Mieszkań będzie współpracował z MZB, spółdzielniami mieszkaniowymi i innymi zarządcami, deweloperami, wspólnotami mieszkaniowymi oraz Biurami Obrotu Nieruchomościami.

I wreszcie trzecia inicjatywa miasta, która dotyczy mieszkań do remontu na koszt własny przyszłego najemcy.
Chodzi głównie o to, by zdynamizować program przydziału mieszkań na koszt własny przyszłego najemcy. W najbliższym czasie wskazanych zostanie około 300 takich lokali. W 2008 roku było to 115 lokali, a w 2009 roku - 123.

Miasto chce wprowadzić również zmiany w przydziale mieszkań socjalnych. Na majowej sesji Rady Miasta rozpatrywany będzie projekt prezydenta Wałbrzycha dotyczący nowych zasad przydziału mieszkań socjalnych. Zmiany mają dotyczyć tych osób, które zajmują lokale gminne bezumownie i mają wyrok sądu z prawem do lokalu socjalnego. Zgodnie z proponowanymi zmianami, zalegalizowany zostanie ich pobyt w obecnie zajmowanych lokalach po spełnieniu odpowiednich wymogów. Uchwała jest elementem przygotowywanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Gminnego Programu Wychodzenia z Bezdomności.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group