Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 4813
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Szczawno-Zdrój: Zmarła Honorowa Obywatelka Wałbrzycha i Szczawna–Zdroju

Poniedziałek, 26 listopada 2018, 15:45
Aktualizacja: 15:51
Autor: red
Wałbrzych/Szczawno-Zdrój: Zmarła Honorowa Obywatelka Wałbrzycha i Szczawna–Zdroju
Fot. red
Z głębokim smutkiem i żalem informujemy o śmierci Pani Eufrozyny Piątek – Honorowego Obywatela Wałbrzycha i Szczawna–Zdroju.

Przypomnijmy, że w lutym tego roku radni podjęli decyzję o przyznaniu tytułów "Zasłużony dla Miasta Wałbrzycha" dla Eufrozyny Marii Piątek i Zygfryda Piątka.

Eufrozyna Maria Piątek po ukończeniu w roku 1952 Liceum Ogólnokształcącego w Chorzowie podjęła studia na wydziale geologiczno-poszukiwawczym Akademii Gorniczo-Hutniczej w Krakowie, które ukończyła w 1958 roku. W tym samym roku zamieszkała w Wałbrzychu, z którym związana była do września 2006 r.

Drogę zawodową rozpoczęła w Technikum Górniczym, w którym pracowała jako nauczyciel, a następnie pełniła funkcję wicedyrektora. Była również instruktorką do nauczania przedmiotów zawodowych w Ośrodku Metodycznym Ministerstwa Górnictwa. W 1970 r. rozpoczęła pracę
w Dolnośląskim Zjednoczeniu Przemysłu Węglowego w Wałbrzychu, a od 1983 r. w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej, gdzie uzyskała stopień doktora nauk technicznych.

Przez całe życie zawodowe prowadziła badania z zakresu geologii złożowej i historii regionalnej, głównie historii śląskiego górnictwa. Jest autorką oraz współautorką wielu opracowań naukowych, które publikowała w kraju z zagranicą. Była inicjatorką i redaktorem naczelnym "KRONIKI WAŁBRZYSKIEJ", której 11 tomów ukazało się w latach 1979-1999. Była również pomysłodawczynią tytułu tego wydawnictwa ciągłego, do którego tradycji odnosi się ukazująca od 2013 roku „NOWA KRONIKA WAŁBRZYSKA”.

W ramach prac w Instytucie Historii Architektury, Sztuki i Techniki Politechniki Wrocławskiej prowadziła badania zabytkowych obiektów techniki górniczej na obszarze dolnośląskiego zagłębia górniczego, ze szczególnym uwzględnieniem kopalń wałbrzyskich. Powstały opracowania obejmujące historię poszczególnych budowli, maszyn i urządzeń górniczych oraz ich znaczenie w rozwoju przemysłu i wpływu jaki wywarły na cywilizacyjny rozwój regionu. Opracowania te były podstawą wpisania szeregu obiektów i urządzeń na listę i do rejestru zabytków.

Pani Eufrozyna Piątek jest również współautorką koncepcji Ośrodka Dawnej i Nowej Techniki Górniczej. Otwarty w 1986 r. Ośrodek obejmował zespół budynków przyszybowych szybów "Gabriel" i ”Irena" w dzielnicy Sobięcin: budynek nadszybia, łaźnię górniczą, maszynownię, komin dawnej kotłowni, budynek administracyjny oraz sztolnię szkoleniową „Gwarek". Za współudział w opracowaniu koncepcji i realizacji Ośrodka Pani Eufrozyna otrzymała w 1987 r. nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zmiany gospodarcze w latach 90. XX wieku spowodowały zamknięcie Ośrodka.

Wspólnie z mężem, śp. Zygfrydem Piątkiem, była inicjatorką zorganizowania w Wałbrzychu na bazie unikatowego zespołu budynków poprzemysłowych kopalni „Thorez” szybu "Julia" - Muzeum Przemysłu i Techniki, które po raz pierwszy otwarte zostało 25 września 1997 roku.

Za swoje osiągnięcia zawodowe, naukowe i popularyzatorskie Pani dr inż. Eufrozyna Piątek została uhonorowana wieloma nagrodami - w roku 1981 została uhonorowana przez Prezydenta Miasta Wałbrzycha nagrodą za całokształt działalności kulturalnej i wydawniczej, w roku 1982 odznaczona Medalem Społecznego Ruchu Popularyzacji Nauk o Ziemi. Za aktywne działania na rzecz ochrony zabytków Ministerstwo Kultury przyznało Pani Eufrozynie srebrną i złotą odznakę Za Opiekę nad Zabytkami.

W 2015 roku Rada Miejska Szczawna Zdroju nadała Jej tytuł Honorowy Obywatel Szczawna Zdroju.

Twoja reakcja na artykuł?

4
8%
Cieszy
2
4%
Hahaha
1
2%
Nudzi
36
72%
Smuci
4
8%
Złości
3
6%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group