Stanisław Michalik (1939 – 2018)
Z zawodu nauczyciel, historyk i polonista. Był burmistrzem Głuszycy w latach 1994-1998, wicestarostą wałbrzyskim, samorządowcem, pracownikiem instytucji kulturalnych, działaczem społecznym, pisarzem, poetą, historykiem i miłośnikiem regionu, publicystą, redaktorem Wałbrzyskiego Informatora Kulturalnego i „Kuriera Głuszyckiego”. Wydał następujące wydawnictwa książkowe:
Historia mojego miasta Głuszyca,
Niezwykłości Osówki,
Impresje Walimskie na 700-lecie,
Głuszyca dawniej i dziś, album,
Głuszyckie kontemplacje. Część I, Czterdzieści opowieści o Głuszycy i okolicy, Głuszyckie kontemplacje. Część II, Opowieści o Głuszycy i najbliższej okolicy.
U źródeł Charlotty. Ciekawostki z historii i współczesności Jedliny-Zdroju, Wałbrzyskie powaby. Blogowe opowieści o Wałbrzychu i Ziemi Wałbrzyskiej,
Głuszyca-miasto włókniarzy
W przygotowaniu do druku pozostawił album o Głuszycy z wybranymi wierszami i fotografiami.
Był stałym komentatorem wałbrzyskiej rozgłośni radia „Złote Przeboje” promującym region wałbrzyski, jego walory turystyczno-krajoznawcze, kulturalne i historyczne. Prowadził blog internetowy „Tu jest mój dom” poświęcony promocji turystycznej, kulturalnej i historycznej Głuszycy oraz Ziemi Wałbrzyskiej. Zdobył drugą nagrodę w dolnośląskim konkursie na najlepszy blog („Blog Day 2011") organizowany przez „Gazetę Wyborczą” i pierwszą nagrodę w Powiatowym Konkursie Bibliotecznym organizowanym przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Głuszycy. Był laureatem konkursu Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu w roku 2012 pod hasłem: ”Moja pierwsza praca zawodowa – wspomnienia dolnośląskich seniorów” (Tytuł pracy konkursowej: „Podróż sentymentalna”).
Zainicjował wydanie dwóch tomików wierszy Marka Juszczaka- „Łowienie czasu” (2004) i „Świadomość podświadomości” (2006) i napisał wstępy do tych tomików.
Corocznie współorganizował i prowadził spotkania z poezją w Centrum Kultury-MBP w Głuszycy z udziałem m.in. Romany Więczaszek i Marka Juszczaka. Prowadził spotkania autorskie z pisarzami, m. in. z Jolantą Marią Kaletą (2016, 2017). Wspierał prace Jury w konkurach recytatorskich i Dyktandzie Miejskim organizowanym przez CK-MBP w Głuszycy.
Założył Stowarzyszenie „Pomoc Dziecku” w 1996 roku w Głuszycy, w 1997 roku zajął drugie miejsca w kraju w konkursie „Dziecko w gminie – zdrowe odżywianie”, zorganizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP.
Za działalność społeczno-kulturalną uhonorowany został tytułami „Zasłużony dla Miasta i Gminy Głuszyca”, „Honorowy Zasłużony dla Włókiennictwa w Głuszycy”, „Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego” za wybitne zasługi dla rozwoju i promocji Głuszycy oraz Ziemi Wałbrzyskiej.