Nagrody ufundowali: firma Daicel Safety System Europe sp.z.o.o oraz Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu.
Konkurs cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem, na co wskazuje fakt, że wyzwanie do walki przyjęło 13 szkół z Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego - 4 szkoły ponadgimnazjalne oraz 9 gimnazjów. Uczniowie musieli stawić czoło ortograficznym „bykom”, zmierzyć się z zawiłościami języka polskiego i wykazać dużą sprawnością w posługiwaniu się językiem jako narzędziem myśli.
Jak co roku, nie obyło się bez niespodzianek. Najpierw zaskoczył organizatorów wyrównany poziom zmagań, potem niewyczerpalny zapas kreatywności młodzieży, która braki w wiadomościach zastępowała inwencją twórczą konstruując wypowiedzi typu: Na łysym czapka gore, czy też Na bezrybiu wędka w górę.
Do części finałowej przeszli reprezentanci liceów wałbrzyskich I LO, II LO i III LO oraz ZSP „Energetyk”, natomiast w kategorii gimnazjów: Publiczne Gimnazjum nr 13, Publiczne Gimnazjum Dwujęzyczne nr 12, Publiczne Gimnazjum nr 9 oraz Gimnazjum z Czarnego Boru.
Całość uroczystości uświetniły występy młodzieży ZSP ,,Energetyk”- aktorskie i kabaretowe popisy, wokale dziewcząt przy akompaniamencie młodego zespołu muzycznego.
W kategorii szkół gimnazjalnych na pierwszym miejscu uplasowała się drużyna reprezentująca Publiczne Gimnazjum nr 9 z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu, na drugim uczniowie z Publicznego Gimnazjum nr 13, natomiast trzecie miejsce zajęła młodzież z Publicznego Gimnazjum Dwujęzycznego nr 12.
Wśród szkół ponadgimnazjalnych dwie drużyny okazały się godne najwyższego podium: drużyna II Liceum Ogólnokształcącego i III Liceum Ogólnokształcącego, na drugim miejscu znalazła się młodzież z ZSP „Energetyk”, a na miejscu trzecim uplasowali się uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego.
Odpowiedzi uczniów satysfakcjonowały jury, potwierdzały, że wałbrzyska młodzież zna i posługuje się nie tylko potoczną, kolokwialną polszczyzną, ale jej ogólnopolską, poprawną odmianą, że z zapałem i profesjonalizmem wypowiada się na tematy językoznawcze i z pasją broni czystości języka polskiego. To niewątpliwe powód do dumy!