- Dokument ten jest niezbędny, aby ubiegać się o wsparcie z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Ten zespół składa się z doświadczonych osób i za parę miesięcy taki plan zostanie przekazany do Marszałka i myślę, że z naszych sugestii skorzysta. Naszym zespołem będzie kierował Radosław Gawlik, działacz ekologiczny, kiedyś wiceminister środowiska, oddany sprawie Dolnego Śląska. Są w zespole naukowcy, profesorowie, byli górnicy. Musimy dobrze wykorzystać te środki, które są przynależne Polsce. Na Polskę wypadają 3 miliardy złotych, a więc całkiem sporo - mówi prezydent Roman Szełemej.
Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji dla Subregionu Wałbrzyskiego.
Celem zespołu będzie opracowanie Regionalnego Planu Sprawiedliwej Transformacji dla Subregionu Wałbrzyskiego. Stworzenie RPST subregionów które zostały wskazane przez PE i Radę jako obszary objęte Funduszem Sprawiedliwej Transformacji, jest warunkiem koniecznym do objęcia subregionu wsparciem z tego funduszu. Plany sprawiedliwej transformacji poszczególnych subregionów złożą się na Terytorialny Plan Sprawiedliwej Transformacji za którego przygotowanie odpowiada Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej.
Regionalny Plan Sprawiedliwej Transformacji przygotowany dla regionów węglowych, objętych zakresem wsparcia przyszłego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, umożliwi realizację wielu przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z łagodzeniem społecznych, gospodarczych i środowiskowych skutków transformacji w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu. Proces transformacji w Subregionie Wałbrzyskim, zapoczątkowany ponad 20 lat temu po zamknięciu kopalń dawnego DZW, do tej pory nie został ukończony. Subregion Wałbrzyski wciąż odczuwa skutki zapaści społeczno-gospodarczej będącej następstwem likwidacji kopalń.
W skład społecznego zespołu ds. opracowania RPST wchodzą przedstawiciele: uczelni (Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Przyrodniczego, Politechniki Śląskiej), Instytucji Otoczenia Biznesu, organizacji pozarządowych, stowarzyszeń pracodawców, fundacji ekologicznych i samorządów z całego obszaru subregionu. Zespól społeczny na zasadach włączenia wszystkich grup interesariuszy, podejmuje pracę nad opracowaniem planu, który następnie zostanie przekazany Marszałkowi Województwa Dolnośląskiego.