Konkurs jest częścią składową projektu “Zasłuchaj się w książce – dobrej, bo polskiej”, realizowanym z funduszy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Został stworzony z myślą o czytelnikach niewidomych i słabowidzacych. Ma zachęcać do czytania, inspirować do własnej twórczości, a także popularyzować wartościową literaturę polską, wydawaną w formie audiobooków. Partnerzy projektu, to Polski Związek Niewidomych, Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne i miesięcznik „Pochodnia”. Patronat honorowy nad konkursem objął prezydent Wałbrzycha.
Do rywalizacji przystąpiło kilkadziesiąt osób, do komisji konkursowej wpłynęło 26 recenzji. Prace oceniało jury pod przewodnictwem Danuty Góralskiej-Nowak. Autorami recenzji byli uczestnicy od 11 do ponad 20 lat, oceniani w różnych kategoriach wiekowych. Laureaci pochodzą z różnych stron kraju – od Szczecina i Bydgoszczy, przez Wrocław i Zawiercie po Sieradz i Przemyśl.
Wśród najmłodszych uczestników najlepszy okazał się Kacper Piotrowski z Lubina. Kacper zrecenzował “Pannę z mokrą głową” Kornela Makuszyńskiego. W kolejnej kategorii, 14-16 lat triumfowała Karolina Rzepa z Bydgoszczy. Karolina wzięła na warsztat “Pamiętnik narkomanki” Barbary Rosiek. Wśród młodzieży w wieku 17-19 lat jury najwyżej oceniło pracę Justyny Sowy z Wrocławia, a spośród najstarszych najwyżej została oceniona recenzja trylogii Marka Krajewskiego (Dżuma... Widma... i Koniec świata w mieście Breslau) pióra Czesława Lipińskiego z Głuszycy.
Mariusz Czubaj i Elżieta Kijowska odsłonili przed czytelnikami wiele tajników swojej pracy, a pytań było bardzo dużo. Mówiono o warsztacie pisarza oraz pracy lektora, który przenosi treść książki na płytę. Ogromny wybór “książek mówionych” znajduje się w Bibliotece pod Atlantami.