Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3202
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Zagrali dla Ady

Sobota, 22 maja 2010, 14:56
Aktualizacja: 20:26
Autor: MS
Wałbrzych: Zagrali dla Ady
Młodzież kwestowała na rzecz Ady
Fot. Krzysztof Żarkowski
Koncerty hip–hopowe, rockowe i reggae–ska–punkowe, pokazy fajerwerków i tańca z ogniem, parkour i freerun, wystawa malarsko–fotograficzna – to wszystko i inne atrakcje można było obejrzeć (i posłuchać) w wałbrzyskim skate–parku po wrzuceniu do puszki kwoty na leczenie Ady Przydatek, która znajduje się w śpiączce po wypadku samochodowym.

Imprezę zorganizowali: Grupa ART-aktywna, Wałbrzyskie Stowarzyszenie Młodzieży wraz z OSiR-em oraz Młodzieżowa Rada Miasta. 15 wolontariuszy z WSM kwestowało przy bramie, rozdając czerwone bilety, wykonywało obowiązki ochroniarzy, serwowało lemoniadę, a harcerze zapewnili zaplecze medyczne.

- Dzisiejsza impreza to podsumowanie naszego projektu „ART-akcje kulturalne” realizowanego od września w ramach programu „Młodzież w działaniu” - mówi Natalia Sokołowska, przedstawicielka organizatorów. – Młodzież rozwijała swoje pasje, takie jak teatr, parkour i freerun, taniec hip-hop i różnie dziedziny sztuki. Były prowadzone warsztaty fotografii, rysunku czy gitary, uczestnicy często przychodzili „z ulicy”. Dziś pokazujemy efekty kilkumiesięcznej pracy. Jak się narodził pomysł, bo połączyć to z kwestą dla Ady? Jej sprawa dzieje się obok nas, w naszych szkołach. Ludzie z II LO zapytali nas, czy można razem zorganizować koncert? My też mieliśmy podobne plany, a ponieważ o tej sprawie każdy mówi, przy okazji stwierdziliśmy, że to będzie nadawało całości jakiś większy sens. To po prostu wyniknęło ze wspólnej rozmowy.

Organizatorzy na to, by zorganizować kwestę, wpadli jakieś dwa miesiące temu.

Po siedemnastej halę zaczęli wypełniać młodzi ludzie, siedząc lub stojąc pod ścianami. Część z nich obejrzała wystawę – akwaforty, akwatinty, rysunki, zdjęcia kobiet, obrazów na schodach i torów kolejowych. Rozpoczął się pokaz parkour, francuskiej sztuki przemieszczania się po terenach miejskich w najprostszy, najszybszy i najbardziej efektywny sposób oraz zbliżonego do niej freerun, który polega na stosowaniu efektownych tricków podczas pokonywania przeszkód. Do występów służą np. sterty palet, składane rusztowanie budowlane, drewniana bariera oraz schody i coś na podłodze, bo z dużej wysokości skacze się do tyłu, przewraca po ziemi, wskakuje jednym ruchem na sterty palet czy barierkę. Generalnie coś takiego robią koty (oprócz skakania do tyłu i stawania na rękach). Poruszanie się w trzech wymiarach. Trzeba mieć bardzo elastyczne stawy. Wykorzystane zostało wszystko poza konstrukcją podtrzymującą sufit. Potem skakali w duecie, a nawet w tercecie. Przeciętny obywatel skończyłby pewnie jako pasażer w ambulansie. Na końcu wygonili publiczność spod ściany i zaczęli po niej skakać (po ścianie, oczywiście).

- Zaczęło się od tego, że znaleźliśmy w internecie różne informacje, a potem był kultowy film „Yamakasi – współcześni samurajowie” Luca Bessona – opowiad Patryk Leszczyński, członek grupy Parkour Wałbrzych, do której poza nim należą Kamil Snowacki, Michał Baran i niejaki „Masło”. Choć niektórzy z nich mieszkają już we Wrocławiu, mieli kilka pokazów w skate-parku, na Piaskowej Górze, a z okazji Dnia Dziecka planują występ dla Domu Dziecka na Podgórzu.

Koncert wałbrzyskiej grupy hip-hopowej BK Fonem przyciągnął wszystkich pod scenę. „Mam to we krwi i nie zabierze tego nikt!” – skandował wykonawca. Pod sceną trzy dziewczyny w czerwonych spodniach, czyli grupa Chilli – Gosia, Sonia i Monika - przygotowywały się do swojego występu, podczas którego dowiodły opanowania mistrzowskiej synchronizacji ruchów – i szkoda tylko, że trwało to tak krótko. Później miejsce scenę zajęła gwiazda imprezy, zespół Woda Ski Bla. Napływało coraz więcej młodych ludzi, którzy najwyraźniej postanowili tu spędzić piątkowy wieczór.

Rezultaty kwesty: 1172 złote i 54 grosze.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group