Dzień zaduszny został wprowadzony przez Kościół jako przeciwwaga dla pogańskich Dziadów. Pomysłodawcą był opat benedyktyńskiego klasztoru w Cluny Odilon w 998 roku. W Polsce święto było obchodzone od XII wieku. Współcześnie Dzień Zaduszny traci na znaczeniu, ponieważ nie jest dniem wolnym od pracy, dlatego oddawanie czci zmarłym koncentruje się w Dniu Wszystkich Świętych.
Zaduszki to dzień, w którym wiele osób także na opuszczonych grobach czy pod pomnikami pamięci zapala lampki będące symbolem nieśmiertelności duszy. Jest także czas organizowania środowiskowych uroczystości, spotkań i koncertów. Do najbardziej znanych należą Zaduszki jazzowe, bluesowe, poetyckie czy filmowe, będące okazją do przypomnienia publiczności twórców, którzy odeszli.
W tym roku w Wałbrzychu z inicjatywy Urzędu Miasta odbędzie się spotkanie pod nazwą „Lampiony Pamięci”. Od godziny 19:00 w Rynku wystąpi Grupa Poetycka „Erato” oraz Teatr Tańca „Dawka Energii”. Na koniec ku pamięci tych, którzy odeszli, miedzy innymi Stanisława Anacki, Andrzeja Szelesa, Ryszarda Malewicza, Edwarda Gajka, Ryszarda Świerada, Andrzeja Miśko, Mieczysława Pawlusińskiego, Krzysztofa Świątkowskiego, Walentego Śliwy i wielu innych wałbrzyszan, zostaną wypuszczone w niebo „Lampiony Pamięci”
Zapraszamy do Rynku w środę, 2 listopada, o godzinie 19:00.