Oficjalne otwarcie wystawy poprzedziło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, znajdującej się na terenie Starej Kopalni. Wystawa została zorganizowana z okazji 70 rocznicy powrotu emigrantów polskich z Francji i ich osiedlenia się na ziemi wałbrzyskiej. Pomysłodawcą i autorem wystawy jest Bogdan Król - repatriant z Francji, obecnie prezes „Domu Bretanii w Wałbrzychu”, który podczas uroczystości opowiadał zarówno o samej wystawie jak i o losach repatriantów. W części artystycznej francuskie piosenki zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych" a po zakończeniu uroczystości odbyło się spotkanie repatriantów z Konsulem Generalnym Francji w Krakowie.
Wystawa ma na celu upamiętnienie historii polskiej emigracji we Francji w latach 1921-1960, przywołanie losów tych ludzi i ukazanie ich wpływu na kształtowanie się regionu wałbrzyskiego. Ma też uzmysłowić młodemu pokoleniu jak trudny był los na emigracji, praca w kopalniach, walka zbrojna w czasie wojny i późniejszy powrót do Polski. Na 27 planszach zaprezentowano zdjęcia pochodzące z okresu międzywojennego. Zdjęcia przedstawiają życie codzienne, uroczystości, ważne wydarzenia i pracę Polaków we Francji. Całość ekspozycji została podzielona na 3 części. Pierwsza z nich ukazuje emigrację zarobkową w latach 1921-1939, druga codzienne życie Polaków we Francji a trzecia powojenny powrót do kraju w latach 1946-1948.
Warto podkreślić, że w Wałbrzychu i okolicach zamieszkała największa grupa repatriantów przybyłych w latach 1946-1948 z Francji do Polski. Osoby te mają swój wielki wkład w historię rozwoju regionu wałbrzyskiego. Wystawę można oglądać na terenie Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia w Wałbrzychu do 14 października br. a następnie ekspozycja zostanie zaprezentowana w innych miastach w Polsce i we Francji.