Po 3 latach starań wałbrzyski MZUK dostał zgodę z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego na kompostowanie bioodpadów i stara się o ich certyfikację. Pozwoli to na zakwalifikowanie bioodpadów jako produktu, a nie odpadu. Dzięki temu już w przyszłym roku będzie można otrzymać od MZUK–u własny kompost.
Zgodnie z zapowiedziami Prezydenta Romana Szełemeja, pod koniec listopada kubły na bioodpady o pojemności 120 litrów staną przy każdym jednorodzinnym domku oraz w miarę potrzeb dodatkowe śmietniki trafią też do gniazd i boksów przy budynkach wielorodzinnych. Prawidłowa segregacja pozwoli na zredukowanie ilości opadów, które trafiają na składowisko i przetworzenie ich w wartościowy kompost.
- Namawiamy, także do wyrzucania organicznych resztek bez worków foliowych, które będą zanieczyszczać wytwarzany kompost. Nie będą także odbierane już worki z „pod płotu” z odpadami zielonymi. Każdą ilość bioodpadów będziemy przyjmować bezpłatnie w PSZOK-u na ul. Beethovena oraz ul. Stacyjnej. Uczmy się prawidłowo segregować bioodpady, żeby można było odebrać wartościowy, wysokiej klasy kompost - informuje MZUK.