Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3219
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wałbrzyski szpital uczestniczy w projekcie „Kartka ze szpitala”

Środa, 25 września 2013, 6:30
Aktualizacja: Czwartek, 26 września 2013, 7:36
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wałbrzyski szpital uczestniczy w projekcie „Kartka ze szpitala”
Fot. użyczone
Czy, wydawałoby się zwykła, własnoręcznie wykonana kartka, może stanowić ważny element terapii dzieci przebywających w szpitalach? Projekt „Kartka ze szpitala” Fundacji Rosa, który wywołał ponad 10 tysięcy uśmiechów – udowodnił, że jak najbardziej. Uczestniczy w nim m.in. Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Właśnie rusza IV edycja tego ogólnopolskiego projektu, skierowanego do szpitali dziecięcych bądź prowadzących oddziały dziecięce.

Jego ideą jest organizacja zajęć plastycznych, których motywem przewodnim jest tworzenie własnych kartek pocztowych. W trakcie warsztatów wykorzystywane są materiały pedagogiczne i plastyczne (m.in. ozdobne nożyczki i dziurkacze, specjalne naklejki, kolorowe kartki), przybory biurowe, a także koperty i znaczki pocztowe, przekazywane placówkom przez Fundację Rosa.
- Taka możliwość spędzania wolnego czasu w szpitalu nie tylko łagodzi stres małych pacjentów i wzmacnia więzi dzieci z najbliższymi w tym trudnym dla nich czasie, ale także rozwija kreatywność i wrażliwość estetyczną - mówi Katarzyna Gądek-Wieczorek, koordynator programu Kartka ze szpitala. - Przede wszystkim więc - wyzwala pozytywne emocje, tak potrzebne w trakcie pobytu w szpitalu.

Różnorodność materiałów znajdujących się w zestawach powoduje, że każde dziecko znajdzie w nich coś dla siebie. Mali pacjenci, pod opieką pedagogów, podczas specjalnych warsztatów wykonują kartki metodą np. stemplowania (przy wykorzystaniu gotowych pieczątek, ale i robieniu „stempli” z różnych ogólnodostępnych przedmiotów) czy elementów scrapbookingu (własnoręczne tworzenie kartek, np. z wykorzystaniem ozdobnych nitów, dziurkaczy, naklejek) - wszystkie według własnego pomysłu. Tak przygotowane kartki, zazwyczaj z pozdrowieniami czy opisami swoich szpitalnych przeżyć, wysyłają przede wszystkim do najbliższych - rodziców, dziadków, rodzeństwa, kolegów, ale czasem przekazują je także pielęgniarkom czy rehabilitantom, wysyłają do Świętego Mikołaja. Zdarzały się nawet kartki do ukochanego zwierzaka. Dzieci przygotowują również kartki okolicznościowe - na Boże Narodzenie, Wielkanoc, Walentynki, czy Dzień Matki.

Elżbieta Klinowska, która nadzorowała zajęcia w Szpitalu Klinicznym nr 1 w Zabrzu w poprzednich edycjach programu, podkreśla, że mają one bardzo ważny wymiar edukacyjny oraz terapeutyczny, sprzyjają procesowi leczenia:
- Takie zajęcia są bardzo potrzebne, ponieważ dziecko jest oderwane od środowiska rodzinnego i rówieśniczego, znajduje się w środowisku troszkę dla niego trudnym i zachwiane jest jego bezpieczeństwo. My musimy je wzmocnić na tyle, żeby się w tych nowych warunkach dobrze poczuło, aby przez tę sytuację, w której się znalazło, przeszło bez bolesnych wspomnień. Często utrzymanie kontaktu z rówieśnikami oraz bliskimi jest jedną z metod „leczenia duszy”, utrzymania równowagi emocjonalnej. Wzmaga to motywację i siłę do walki z chorobą.

W tej edycji programu, do końca września mali pacjenci będą również przygotowywać ilustracje, które zamieszczone zostaną w opowiadaniu pacjentki onkologicznej - 14-letniej Celinki, które już wkrótce zostanie wydane przez Fundację Rosa.
- Warsztaty wypełniają wolny czas dzieci, odciągają od myślenia o chorobie i tęsknoty do rodziców. Choć na chwilę zapominają o tym jak bardzo boli, jak bardzo chce się do domu - tłumaczy Katarzyna Gądek-Wieczorek. - Świetlica szpitalna staje się miejscem przyjemniejszym.

Prowadzący zajęcia pedagodzy zwracają uwagę, że dla wielu dzieci kartki wykonane w szpitalu stanowią pierwszą w życiu okazję do wysłania listu tradycyjną pocztą.
- Dzięki realizacji Projektu dzieci miały okazję wykorzystać bardzo piękne i atrakcyjne materiały, przypomnieć sobie zasady redagowania krótkiego list oraz sposób adresowania kopert i tradycyjnego wysyłania - opowiada Małgorzata Kosielska z Zespołu Szkół Specjalnych nr 8 przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym nr 4 w Łodzi. - Należy podkreślić, że w dobie Internetu i telefonów komórkowych, taki projekt jest szczególnie cenny, bo niesie ze sobą możliwość poznania tego zanikającego, a bardzo pięknego sposobu komunikowania się.

Fundacja Rosa realizuje program Kartka ze szpitala od października 2012r. Łącznie z tą edycją, od początku jego trwania do projektu przystąpiło 50 szpitali z całej Polski - zestawy z materiałami plastycznymi otrzymało ponad 4 tysiące dzieci, wysłano ok. 5 tysięcy kartek, które wywołały minimum 10 tysięcy uśmiechów: małych nadawców i odbiorców kartek. Środki na program pochodzą z odpisów 1% od podatku dochodowego. W tej edycji programu zestawy materiałów plastyczno-biurowych otrzymają mali pacjenci szpitali m.in. w Specjalistycznym Szpitalu im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, Czarnej Górze, Katowicach czy Rabce Zdroju.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group