Środa, 27 listopada
Imieniny: Waleriana, Maksymiliana
Czytających: 4284
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Kraj: Wałbrzych w środku stawki

Czwartek, 31 sierpnia 2023, 10:30
Aktualizacja: 11:31
Autor: red
Wałbrzych/Kraj: Wałbrzych w środku stawki
Fot. użyczone
W ubiegłym roku w Wałbrzychu doszło do 1192 kolizji i wypadków. Oznacza to, że na 1000 mieszkańców tego miasta przypadło 11,7 zdarzenia drogowego.

Najczęstszymi ich przyczynami były niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami i nieprawidłowo wykonany manewr omijania. Z takim wynikiem Wałbrzych – podobnie jak Tarnowskie Góry i Kraków – wypadł przeciętnie na tle całej Polski. Wymienione miasta zajęły wspólnie 44. miejsce w zestawieniu 84 miast. Wyższy współczynnik wypadków i kolizji na 1000 mieszkańców odnotowano choćby w Gliwicach, Szczecinie, Rzeszowie i Kielcach.

Eksperci rankomat.pl przygotowali listę 84 największych miast w Polsce i następnie porównali, ile kolizji oraz wypadków przypadło w nich na 1000 mieszkańców. Wałbrzych zajął na niej 44. miejsce. W badanym okresie wynik ten nie był ani najgorszy, ani najlepszy spośród wszystkich uwzględnionych w zestawieniu miast województwa dolnośląskiego. W tym regionie najlepiej prezentował się wynik Lubina, który zajął 57. miejsce w tabeli. Do przygotowania listy wykorzystano dane z Systemu Ewidencji Wypadków i Kolizji.

W 1192 kolizjach i wypadkach, jakie miały miejsce w 2022 roku w Wałbrzychu, nie zginęła żadna osoba, ale 58 osób zostało rannych. W rezultacie Wałbrzych zajął 44. miejsce na liście 84 największych miast w Polsce uszeregowanych pod względem liczby zdarzeń drogowych przypadających na 1000 mieszkańców. Kierowcy w Wałbrzychu spowodowali najwięcej kolizji i wypadków w wyniku niezachowania bezpiecznej odległości między pojazdami oraz podczas wykonywania manewru omijania – takich zdarzeń było odpowiednio 202 i 201 (16,9% wszystkich zdarzeń w tym mieście). Najbardziej niebezpiecznymi ulicami Wałbrzycha okazały się Wrocławska (91 kolizji i wypadków) oraz Henryka Wieniawskiego (85 kolizji i wypadków).

– Do najważniejszych czynników branych pod uwagę przez ubezpieczyciela podczas wyceny składki OC należą dane właściciela pojazdu (głównie jego wiek i historia ubezpieczenia) oraz samego pojazdu. Na maksymalne zniżki mogą liczyć przede wszystkim bezszkodowi kierowcy w średnim wieku. Firmy ubezpieczeniowe uwzględniają wprawdzie informacje dotyczące kolizji i wypadków, sieci dróg czy natężenia ruchu w danym mieście (regionie), by na tej podstawie ocenić ryzyko wystąpienia szkody, ale zazwyczaj statystyka ma mniejsze znaczenie niż indywidualne dane klienta – wyjaśnia Stefania Stuglik, ekspertka ds. ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.

Pełna treść artykułu znajduje się w załączniku. Zachęcam do zapoznania się z nią. Materiał można wykorzystać w całości lub w częściach, powołując się na źródło rankomat.pl.

Twoja reakcja na artykuł?

0
0%
Cieszy
6
60%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
4
40%
Przeraża

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group