Wielkość miasta a liczba jego mieszkańców to zwykle parametry ściśle ze sobą powiązane. Im więcej ludzi, tym większa powierzchnia zajmowana przez miejscowość. Jednakże istnieją miejsca, które stanowią wyjątek od tej reguły. Świnoujście to doskonały przykład takiego miasta. Pomimo że nie należy ono do największych pod względem liczby mieszkańców (nawet nie mieści się w pierwszej setce polskich miast pod tym względem), to zaskakuje swoim obszarem. Okazuje się bowiem, że Świnoujście plasuje się na imponującym dziewiątym miejscu w rankingu największych miast pod względem powierzchni.
Analiza rozkładu powierzchni wszystkich polskich miast jasno ukazuje, że dominują małe miejscowości, których obszar nie przekracza 50 km2 - obecnie takich miast jest aż 894. Pozostałe miasta rozmieszczone są według następujących przedziałów: 54 miasta zajmują obszar od 50 km2 do 100 km2, a 31 miast przekracza tę granicę.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2023, największym polskim miastem pod względem powierzchni jest Gdańsk (683 km kwadratowe), na drugim miejscu znajduje się Warszawa (517,2 km2), a trzecie miejsce zajmuje Gdynia (391,5 km2). Interesującym faktem jest, że Wrocław z Dolnego Śląska plasuje się na siódmym miejscu w tej kategorii, zajmując obszar o powierzchni 292,8 km2.
W naszym województwie drugą lokatę (28. miejsce ogólnopolskim) pod względem wielkości zajmuje Jelenia Góra, która rozciąga się na obszarze 109 km2. Na kolejnej pozycji znajduje się Wałbrzych (84,7 km2), co przynosi mu 42. miejsce w skali krajowej.
W powiecie wałbrzyskim ciekawostką jest fakt, że w rankingu miast pojawia się Boguszów-Gorce (27 km2), Jedlina-Zdrój (17,4 km2), Głuszyca (16,2 km2), Szczawno-Zdrój (14,8 km2) oraz Mieroszów (10,3 km2). To dobrze ilustruje różnorodność obszarową i dużą liczbę małych, urokliwych miejscowości w naszym regionie.