Sterowiec jest w trakcie europejskiej trasy związanej z najważniejszymi wydarzeniami motosportowymi na Starym Kontynencie, którym Blimp towarzyszy w ramach kampanii celebrującej powrót marki Goodyear do międzynarodowych wyścigów.
Niebo nad Wałbrzychem warto obserwować w piątek 30 lipca. Osoby, które chciałyby śledzić dokładne położenie sterowca, mogą to robić za pośrednictwem serwisu FlightRadar24, który pokazuje lokalizację statków powietrznych na mapie w czasie rzeczywistym. Wystarczy tylko wpisać numer indentyfikacyjny DLZFN przypisany Blimpowi. Sterowiec przybędzie do Polski od strony Czech i uda się w kierunku Wrocławia – przez trzy dni będzie stacjonować na podwrocławskim lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie, skąd będzie odbywać regularne loty nad miastem i jego okolicami.
Jeżeli uda się zrobić zdjęcie, warto oznaczyć je hashtagiem #GoodyearBlimp. Najlepsze zdjęcia i relacje zostaną wyróżnione na Instagramie, na profilu @goodyeareurope.
- Cieszymy się, że po latach przerwy sterowiec zagości ponownie też w Polsce – mówi Paweł Jezierski, Kierownik ds. Komunikacji Grupy Goodyear w regionie Europy Wschodniej – Północ. - Chociaż w naszym kraju nie odbywają się wyścigi zaliczane do sezonu FIA, Polska jest ważnym rynkiem dla Goodyear i ta wizyta jest tego potwierdzeniem – dodaje.
Goodyear Blimp – podniebny król
Statek powietrzny Goodyear, który będzie można zobaczyć nad Wałbrzychem, to półsztywny Zeppelin NT, który jest największym tego typu modelem na świecie. Mierzy ponad 75 m długości – to prawie trzy czwarte długości boiska do piłki nożnej. Ma prawie 18 m wysokości. Gondola, czyli przedział pasażerski, mieści do 14 osób, które mogą podziwiać widoki przez duże panoramiczne okna. Jest to dokładnie ten sam model sterowca, który marka Goodyear wykorzystuje w Stanach Zjednoczonych – tam Goodyear posiada trzy tego typu maszyny.
Goodyear Blimp napędzają trzy silniki - o mocy 200 KM każdy, które są połączone ze śmigłami za pomocą skrzyni biegów, a cały zestaw pozwala na imponującą zwrotność, sterowiec może obracać się nawet wokół własnej osi podczas lotu. Może również startować i lądować w pionie. Z łatwością może też zawisnąć w miejscu i jest przy tym znacznie cichszy niż śmigłowiec.
Całkowita pojemność sterowca wynosi 8425 metrów sześciennych. Balon wypełniony jest niepalnym helem. Sterowiec może osiągać maksymalną prędkość 125 km/h. Ma zasięg 1000 km. Maksymalna wysokość lotu wynosi 3000 metrów.
Sterowiec Goodyear Blimp obsługiwany jest przez Deutsche Zeppelin-Reederei GmbH z siedzibą w Friedrichshafen w Niemczech i tam na co dzień stacjonuje.