Związki historyczne Wałbrzycha i Pszczyny sięgają 1791 roku, kiedy hrabia Jan Henryk VI von Hochberg, baron na Książu poślubił księżniczkę Annę von Anhalt –Köthen- Pless, dziedziczkę Pszczyny i ziemi pszczyńskiej. Ich syn, Jan Henryk X i jego potomkowie byli oficjalnymi książętami Pszczyny i od tego czasu związki obu miast były trwałe aż do 1944r.
Najsłynniejszą historyczną postacią łączącą oba miasta jest Księżna Daisy von Pless (1873-1943), której historia bardzo silnie wpływała na wzajemne stosunki Wałbrzycha i Pszczyny. Dziś osoba i działalność księżnej Disy stanową trwały element w historii obu miast oraz płaszczyznę współpracy i promocji kulturalnej.
- Od 10 lat wspólnie łączymy część historii Daisy posadowionej w Pszczynie z naszą, lokalną, książańską. Dziś jest to klasyczny przykład wielokulturowych powiązań między miastami, jak i pielęgnowanie tradycji oraz historii. Od dekady wspieramy się w budowaniu atrakcyjnego zasobu historycznego, jak i budowaniu marek turystycznych naszych miast – mówi prezydent Wałbrzycha, dr Roman Szełemej.
Z okazji rocznicy prezydent Wałbrzycha otrzymał od burmistrza Pszczyny słynny róg myśliwski plessówka, który opatentowano za czasów księcia Jana Henryka XI. Dariusz Skrobol wręczył go w towarzystwie swojej zastępczyni Magdaleny Czarnieckiej oraz przewodniczącego rady miejskiej Leszczka Szczotki.
- Minione dziesięć lat było czasem wymiany bezcennych doświadczeń, celebrowania wspólnej historii, ale też budowania dobrej, wielowątkowej przyszłości. Wspólne działania jak choćby „Rok Daisy”, a także wzajemna promocja na imprezach takich jak pszczyńskie „Daisy Days” czy Festiwal Kwiatów w Książu, nie tylko podniosły rozpoznawalność naszych miast na rynku turystycznym, ale zwiększyły znacznie powszechną świadomość łączących je relacji. Jestem przekonany, że przed nami kolejne lata, pełne nowych inicjatyw i wyzwań. Niech nasze partnerstwo nadal inspiruje i przyczyna się do rozwoju zarówno Pszczyny jak i Wałbrzycha – wyjaśnia burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol.