Poniedziałek, 20 stycznia
Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Czytających: 4966
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych/Książ: W Książu o Reformacji na Śląsku

Poniedziałek, 31 października 2011, 14:00
Aktualizacja: 16:06
Autor: Sven
Wałbrzych/Książ: W Książu o Reformacji na Śląsku
Fot. Sven
W Książu odbyła się dwudniowa historyczno – naukowa konferencja na temat Reformacji na Śląsku.

31 października ewangelicy obchodzą Święto Reformacji. Przypomina ono o rozpoczętym w 1517 roku i trwającym do dziś dziele odnowy Kościoła Powszechnego. Właśnie 31 października 1517 roku augustiański mnich i profesor teologii Marcin Luter przybił do drzwi kościoła w Wittenberdze 95 tez, które dotyczyły nadużyć w Kościele zachodnim, związanych ze sprzedażą odpustów.

Kościół ewangelicki ogłosił lata 2008 – 2017 Dekadą Lutra. Kulminacja obchodów nastąpi za sześć lat, w okrągłą rocznicę wystąpienia Lutra, ale w każdym roku Dekady odbywają się liczne konferencje, koncerty, spotkania, powstają okolicznościowe wydawnictwa.

Jednym z takich wydarzeń była I Konferencja Historyczno-Naukowa „Reformacja na Śląsku”, która w ostatni weekend odbyła się w Książu.
– Chcemy wykorzystać ten czas na przybliżenie idei Reformacji i jej problematyki współczesnym mieszkańcom naszego regionu. Jest to o tyle istotne, że do końca lat czterdziestych ubiegłego wieku region ten zamieszkiwali głównie ewangelicy. Bardzo dobrym przykładem jest Wałbrzych. Na terenie obejmującym współczesne miasto było osiem dużych parafii ewangelickich – mówił proboszcz wałbrzyskiej parafii ewangelickiej ksiądz Waldemar Szczugieł.

O politycznym i społecznym znaczeniu Reformacji mówił we wprowadzeniu profesor Janusz Tazbir przypominając, że Reformacja miała znaczący wpływ na kształtowanie się nowożytnej kultury politycznej oraz swobód obywatelskich.

Wątek ten kontynuował w swoim wykładzie prof. dr hab. Jan Harasimowicz, kierownik Zakładu Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Uniwersytetu Wrocławskiego prezentując ośrodki reformacyjne na Śląsku.

Z kolei prof. dr hab. Janusz Tazbir wygłosił wykład na temat przyczyn upadku Reformacji w Polsce. W dyskusji po zakończeniu wykładu stwierdził, odpowiadając na pytanie jednego z gości, że Reformacja przyszła do Polski w nieodpowiednim momencie i dlatego nie mogła miała ograniczony zasięg, ale jak stwierdził, nie podejmuje się określenia, który moment byłby dobry.

Ponadto wygłoszone zostały wykłady: „Z dziejów Filipizmu na Śląsku. Nagrobki i epitafia nienarodzonych dzieci” – mgr Aleksandra Adamczyk, „Legenda rodu Hochbergów w dekoracji ich loży w Kościele Pokoju w Świdnicy” - dr Agnieszka Seidel-Grzesińska, „Domy modlitwy w czasach Fryderyka Wielkiego w regionie wałbrzyskim” – Marta Kaluch-Tobisz, „Ecclesia interna, czyli o specyfice śląskiej Reformacji” – dr Mariusz Pawelec.

Konferencje zakończył ksiądz Waldemar Szczugieł przybliżając Reformację w Wałbrzychu w wykładzie „Zarys historii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Wałbrzychu”.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group