Wśród wielu zgłoszonych projektów znalazł się również projekt Gminy Walim, który został wybrany do dofinansowania. Pełna nazwa projektu brzmi: „Zwiększenie udostępniania zasobów przyrodniczych oraz rozwój nowych form edukacji ekologicznej dzięki rozbudowie Turystycznego Centrum Edukacji Ekologicznej „Choina” i poprawie organizacji ruchu turystycznego w Gminie Walim”.
- Jesteśmy tutaj nie pierwszy raz w takich okolicznościach. Pan wójt Adam Hausman i cały jego zespół skutecznie aplikowali po raz kolejny w obszarze turystyczno-krajobrazowo-zabytkowym o pieniądze z Instytucji Pośredniczącej Aglomeracji Wałbrzyskiej, czyli z tej instytucji, którą sami powołaliśmy razem z panem Adamem. Razem z 22 wójtami, burmistrzami i prezydentami od kilku lat realizujemy coś, co było naszym zamysłem. Kiedyś, poza nami, mało kto wierzył, że to się uda. Dzisiaj wszyscy widzą, że są już rezultaty. W 2011 roku, kiedy powoływaliśmy Aglomerację Wałbrzyską, to marzyliśmy między innymi o takim dniu, jaki mamy dzisiaj - powiedział Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha, Lider Aglomeracji Wałbrzyskiej.
Projekt, którego całkowity koszt wyniesie około 11 milionów złotych w wyniku rozstrzygnięcia konkursu otrzymał ponad 6 milionów złotych dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Środki te zostały powierzone Aglomeracji Wałbrzyskiej w ramach ZIT RPO WD 2014-2020, Poddziałania 4.4.4 Ochrona i udostępnianie zasobów przyrodniczych - ZIT AW (schemat E i F) ; Nr naboru RPDS.04.04.04-IP.03-02-203/16.
- Projekt który będziemy realizować, to bardzo duży projekt, szacowany na 11 milionów złotych. Będą to trzy różne przedsięwzięcia, które łączą i wspólnie tworzą ścieżkę edukacyjną. Po pierwsze w Zagórzu Śląskim nad nowo wybudowanym parkingiem powstanie budynek Obsługi Ruchu Turystycznego. W tym budynku wybudowane będzie akwarium na 30 000 litrów - jedno z największych akwariów w Polsce w sensie zbiorów, które tam będą. W tym akwarium będziemy pokazywali faunę i florę Jeziora Bystrzyckiego. To jest o tyle trudne przedsięwzięcie, że jak wszyscy w akwariach podgrzewają wodę, my będziemy musieli ją ochładzać. Budynek będzie połączeniem drewna z łupkiem szarogłazowym i będzie idealnie wpisywał się w krajobraz. Będziemy tam mogli również prowadzić zajęcia edukacyjne. Będzie też sala multimedialna. Z tego miejsca wyruszy ścieżka edukacyjna. Kolejny obiekt na tej ścieżce to most wiszący a właściwie kładka w Zagórzu Śląskim. W ramach tego projektu wybudujemy kładkę wstęgową o konstrukcji, która będzie pierwsza w Polsce. Przejście tą kładką będzie samo w sobie atrakcją. Na kładce będą ławki, na których będzie można posłuchać ptaków. Kolejny obiekt, który w ramach projektu zostanie zrealizowany powstanie na terenie Zamku. Będziemy tu mieli dwie sale multimedialne. Będziemy pokazywać faunę i florę lasu. W jednej sali będziemy pokazywać wszystko co jest związane z nietoperzami, w drugiej, ogromnej sali, w której będzie podłoga multimedialna, będziemy pokazywali wszystko to, co okoliczny las nam daje. Zasada jest taka, że ruszamy z punktu w Zagórzu Śląskim a kończymy wycieczkę na Zamku. Kolejną rzeczą, która jest projektowana, jest gra terenowa dla dzieci. Dzieci wyjdą z pierwszego obiektu przez kładkę do lasu, gdzie będą mogły skorzystać z różnego rodzaju atrakcji, aby na końcu wypełnić elektroniczny wniosek, a jak poprawnie napiszą czego się dowiedziały i nauczyły, to na parkingu odbiorą dyplom. Jeżeli chodzi o termin wykonania, zakończenia całego projektu, chcemy żeby był to październik lub listopad przyszłego roku - powiedział Adam Hausman, Wójt Gminy Walim.