Wśród zaproszonych na sesję gości znaleźli się byli i obecni przedstawiciele władz miasta i Rady Miasta, przedstawiciele miejskich spółek i zakładów pracy, środowisk artystycznych i twórczych, przedstawiciele instytucji kultury, szkół i uczelni, duchowni, działacze, samorządowcy, osoby zasłużone dla naszego miasta, oraz przedstawiciele władz gmin należących do Aglomeracji Wałbrzyskiej. Obecni byli także przedstawiciele władz Kalisza i Fundacji Rodziny Wiłkomirskich, ponieważ ważnym punktem sesji było uhonorowanie zasłużonego dla Wałbrzycha jubilata - Józefa Wiłkomirskiego - również byłego członka Rady Miasta Wałbrzycha, który podczas sesji opowiadał o swoim udziale i roli w Radzie, oraz o trudach z jakimi spotkał się w czasie pełnienia mandatu Radnego.
- Jest to święto Wałbrzycha i święto Wałbrzyszan, niezależnie od tego jakie koleje losu Wałbrzych przechodził. Jest to święto Polskości Wałbrzycha. 71 lat temu Polska tu przyszła. Niezależnie od tego czy z koncesji takiego czy innego mocarstwa, rządu, politycznych ugrupowań, ona przyszła tutaj dlatego, że przyszli z nią Polacy. Wszyscy oni chcieli dla Polski, dla Wałbrzycha dobrze. Przez następne lata losy Rad Narodowych, Rady Miejskiej są w gruncie rzeczy losem polskiego Wałbrzycha, Wałbrzyszan, Polaków. Jest to święto, niezależnie od tych wszystkich ważnych, choć w gruncie rzeczy drugorzędnych niuansów politycznych. Dzisiaj jest święto wszystkich Wałbrzyszan, Kresowiaków, Drohobyczan, Sybiraków, Lwowiaków, ale również święto Niemców, którzy są dzisiaj na tej sali obecni, święto dziesiątków tysięcy ocalałych z holokaustu, którzy albo tu osiedli, albo w drodze do swojej ojczyzny uznali, że Dzierżoniów, Wałbrzych, Bielawa będą dobrym miastem na krótką chwilę. Wielu z nich zostało do lat 60-tych, 70-tych i do dzisiaj. To jest święto Rosjan, Białorusinów, Ukraińców, Francuzów, Belgów, święto tych wszystkich, którzy tworzyli wielokulturowość, zupełnie inną niż gdziekolwiek indziej w Polsce. Każdy przyjechał z innym bagażem doświadczeń, przekonań, cywilizacyjnego postępu. To jest również święto duchowieństwa wałbrzyskiego. Dzisiejsze święto jest przede wszystkim świętem społeczników, bo żeby być Radnym, trzeba być tak naprawdę społecznikiem, trzeba lubić ludzi, trzeba ich szanować, trzeba chcieć dla nich coś zrobić. Dzisiejsze święto jest świętem solidarności wałbrzyskiej. To jest święto tych wszystkich, którzy niepodległą, suwerenną Polskę wywalczyli - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Podczas sesji nie zabrakło wielu słów na temat historii Wałbrzycha i Rady Miasta a także osób, które przyczyniły się do rozwoju miasta. Rys historyczny dotyczący powojennych losów Wałbrzycha w świetle przemian społeczno-politycznych przedstawił dr Ryszard Bełdzikowski. Część artystyczną spotkania wypełnił występ Zespołu Pieśni i Tańca "Wałbrzych".