31 stycznia 2024 roku usiedliśmy wspólnie i zamiast czytać o wojnie, zaczęliśmy o niej rozmawiać. O Ukrainie. O byłej Jugosławii. Ale również o Irlandii Północnej. Ktoś wspomniał o Rosji i Finlandii. O krajach nadbałtyckich. O Izraelu. I o naszym strachu. Przecież co 80 lat musi wybuchnąć duża wojna światowa. Trump zapowiada paraliż NATO. Putin wyjaśnia historyczną przynależność Ukrainy do Rosji. Codziennie udaremniony jest atak terrorystyczny.
Każde zdanie o wojnie brzmi niedobrze. Ale nie da się zdań o wojnie wymazać. Są zapisane. Wydrukowane. Zdigitalizowane. Niektóre z nich przywołamy, żeby posłuchać (?), przypomnieć (?), przestrzec (?).Po docenianym i głośnym spektaklu NOCNY PORTIER. DOŚWIADCZENIE czujemy potrzebę, by konfrontować swój strach i (nie)wiedzę w tematyce wojny, by przestały nas one paraliżować. Nie bądźmy z tym strachem sami, bądźmy w tym razem! Weźmy udział w spotkaniu, spektaklu oraz lekcji, której tematem jest: POKÓJ Z WIDOKIEM NA WOJNĘ. Premiera 22 marca. Kolejne pokazy: 23, 24 marca i 5, 7 kwietnia.
POKÓJ Z WIDOKIEM NA WOJNĘ. 12 lekcji na temat wojny
Teksty: Eric Baratay, Martin Caparros, John Dinges, Oriana Fallaci, Robert Fisk, Konstanty Gebert, Lynn Heinzerling, Homer, Ryszard Kapuściński, George Orwell, Anna Politkowska, David Van Reybrouck, Teo Sommer, John Steinbeck
Wybór tekstów i realizacja: Seb Majewski
Inspicjentka: Anna Solarek
Obsada: Angelika Cegielska, Dorota Furmaniuk, Joanna Łaganowska, Marta Moś [g], Mikołaj Krzeszowiec, Piotr Mokrzycki, Czesław Skwarek.