Zdobywanie wykształcenie na zasadzie uczestnictwa w OHP jest jedną z dróg uzyskiwania wiedzy ogólnej i przygotowania zawodowego w ramach polskiego systemu oświaty. Swoją ofertę OHP kieruje do młodzieży w wieku 15-18 lat, która z różnych przyczyn chce realizować obowiązek szkolny, łącząc naukę z pracą zarobkową.
Aby w pełni przedstawić korzyści wynikające z kontynuowania nauki z przygotowaniem do zawodu oraz przedstawić zakres działania OHP, kadra Hufca Pracy wraz z komendantem Pawłem Mycio oraz dyrektor Gimnazjum nr 3 Małgorzatą Ganowicz odwiedza gimnazja w Wałbrzychu i okolicach przedstawiając naszą ofertę. Na spotkania zaproszeni przez pedagogów rodzice mają możliwość dowiedzieć się, jakie możliwości i szanse na powodzenie szkolne i zawodowe daje kontynuowanie nauki z nami:
- uczestnik OHP uzupełnia wykształcenie ogólne w zakresie gimnazjum z jednoczesnym przyuczeniem do wykonywania określonej pracy lub zdobywa kwalifikacje zawodowe na poziomie zasadniczej szkoły zawodowej.
- kształcenie ogólne realizowane jest w szkołach publicznych. Praktyczne przygotowanie zawodowe odbywa się u pracodawców zewnętrznych (np. rzemieślników). Przyuczenie do zawodu w klasach gimnazjalnych: sprzedawca, ślusarz, kucharz, mechanik samochodowy, blacharz, lakiernik, elektromechanik, sprzedawca, operator urządzeń ceramicznych, monter zabudowy i robót wykończeniowych. Kształcenie w Zespole Szkół nr 7 na kierunku cukiernik, piekarz – nauka zwodu kształcenie w klasach wielozawodowych w Rzemieślniczej Zasadniczej Szkole Zawodowej na kierunkach: mechanik samochodowy, kucharz, lakiernik, sprzedawca, blacharz, cukiernik –nauka zawodu.
- uczestnik otrzymuje pomoc w wyborze zawodu (doradcy zawodowi OHP badają predyspozycje każdej osoby oraz doradzają jej wybór zawodu).
- pomoc w wyborze pracodawcy oraz przy podpisaniu umowy o pracę (pomiędzy pracodawcą a uczestnikiem OHP) w charakterze młodocianego pracownika, co zapewnia mu miesięczne wynagrodzenie oraz ubezpieczenie.
- skierowanie do szkoły, w której będzie uzupełniał lub kontynuował teoretyczne kształcenie ogólne i specjalistyczne zawodowe oraz uzyska świadectwo ukończenia szkoły (ZSZ, gimnazjum).