Niedziela, 1 grudnia
Imieniny: Edmunda, Natalii
Czytających: 3016
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Szansa na nowy zawód

Sobota, 12 września 2009, 9:48
Aktualizacja: 9:55
Autor: Daniel Wawryniewicz
Wałbrzych: Szansa na nowy zawód
Fot. Daniel Wawryniewicz
Fundacja Merkury wraz z wałbrzyskim MOPS–em już po raz drugi akcją od bierności do aktywności zachęca ludzi do wspólnej aktywizacji społecznej.

Po udanej pierwszej realizacji projektu pn. „Od bierności do aktywności" , z którego skorzystały 184 osoby, przyszedł czas na kolejną odsłonę. Głównym zadaniem tego przedsięwzięcia jest przywrócenie do ponownego zatrudnienia, zmniejszenie skali bezrobocia, osób korzystających ze świadczeń społecznych oraz integracja osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w wieku aktywności zawodowej, bezrobotnych oraz tych poszukujących pracy.

W tej edycji programu udział weźmie około 225 osób, w tym 10 kontynuujących poprzedni. Dzięki wsparciu MOPS–u oraz Fundacji Merkury, uczestnicy mają szansę na zatrudnienie poprzez ukończenie różnego rodzaju kursów, a nawet możliwość ukończenia szkoły średniej. Beneficjentami są osoby w wieku aktywności zawodowej, a nie pracujące, korzystające z pomocy społecznej co najmniej rok. Są to głównie kobiety, w tym posiadające małe dzieci. Dla osób uczęszczających na zajęcia i kończących szkołę średnią zapewnione jest wsparcie finansowe oraz opieka nad dziećmi w trakcie trwania zajęć pod nieobecność rodziców.

W ramach projektu będą również prowadzone działania środowiskowe mające na celu animowanie przez samych uczestników projektu i ich środowisko: rodziny, sąsiadów, znajomych różnorodnych inicjatyw obywatelskich. Będą to m.in. festyny, akcje upiększające miejsce zamieszkania, spotkania obywatelskie, upowszechnianie czytania książek, itp.

Obecnie trwa początkowy etap programu tzw. zajęcia "uspołeczniające", w ramach których odbywają się treningi umiejętności społecznych, terapia psychologiczna oraz grupowe poradnictwo, kolejnym etapem będą kursy oraz wysłanie uczestników do szkół średnich.

- Mamy nadzieję na lepszą perspektywę, jak na razie wygląda to obiecująco – mówią osoby z grupy szkoleniowej – mamy ogromny zapał, chcemy wyjść na prostą i zacząć normalne, godne życie.Wymaga to nie lada wysiłku i konsekwencji, ale wierzymy, że nam się uda.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Na realizację Projektu otrzymano w tym roku dofinansowanie w wysokości 1.813.986,00 zł, co stanowi 89,5% całkowitej wartości Projektu, zaś kwota 212.814,00 zł. (pozostałe 10,5%) to tzw. wkład własny - przeznaczony na zasiłki dla beneficjentów.

Zajęcia tymczasowo odbywają się na terenie uczelni PWSZ i potrwają do 10 grudnia, kiedy to zakończy się pierwszy etap projektu.

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group