Sylwia jest młoda i jest Romką, co powinno ułatwić jej współpracę z tą mniejszością na terenie miasta. Poza tym działalność na rzecz społeczności romskiej nie jest jej obca. Już od jakiegoś czasu bierze udział w realizacji projektów skierowanych do swoich rodaków.
Przypomnijmy, że według nieoficjalnych danych, w Wałbrzychu mieszka od 300 do 400 Romów. Liczba jest bardzo nieprecyzyjna, ponieważ w Romach czasem jeszcze odzywa się pociąg do wędrówek i nawet z dnia na dzień potrafią podjąć decyzję o zmianie miejsca zamieszkania. Wkrótce ta sytuacja ma się zmienić. Sylwia Maroń zapowiedziała przeprowadzenie swego rodzaju spisu powszechnego. Pozwoli to, poza ustaleniem liczby, na sprecyzowanie potrzeb i aspiracji wałbrzyskich Romów. W ramach dotychczas zrealizowanych projektów piętnaście osób uzyskało prawo jazdy, dziesięć ukończyło kurs obsługi wózków widłowych, pięć osób wyszło z analfabetyzmu. Przy Szkole Podstawowej nr 30 działa przedszkole integracyjne. W niedalekiej przyszłości będą realizowane kolejne projekty.
Drugim uczestnikiem spotkania, który także odpowiadał na pytania dziennikarzy, był Dariusz Tokarz - Pełnomocnik Wojewody Dolnośląskiego d/s Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Jego zdaniem, mniejszość romska jest w Polsce na ostatnim miejscu pod względem akceptacji społecznej. Wciąż jeszcze pokutują stereotypy Cygana - złodzieja, oszusta i żebraka. Programy kierowane do Romów mają za zadanie zmianę tego wizerunku. Potrzebna jest tu jednak żmudna, codzienna praca, która między innymi spowoduje upowszechnienie co najmniej średniego wykształcenia. Dzisiaj ponad połowa Romów ma ukończoną zaledwie szkołę podstawową.
Będziemy kibicować pani Sylwii licząc, że jej działania nie natrafią na obojętność i bariery nie do przebycia.