Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3167
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Straż Miejska nie narzeka na brak pracy

Wtorek, 3 lipca 2018, 10:46
Aktualizacja: 11:10
Autor: AS
Wałbrzych: Straż Miejska nie narzeka na brak pracy
Fot. red
Wizerunek tej formacji służb mundurowych wywołuje zazwyczaj neutralne skojarzenia, a jej praca jest często niedoceniana. W praktyce okazuje się jednak, że to właśnie ona czuwa nad rozwiązywaniem najbardziej przyziemnych, a jednocześnie uciążliwych problemów w społeczeństwie.

Straż Miejska, bo o niej mowa, nieustannie stara się pracować nad bezpieczeństwem i porządkiem publicznym. Wykonuje szereg zadań mających wpływ na polepszenie komfortu życia mieszkańców, a także angażuje się w wiele akcji służących uświadamianiu i ograniczeniu występowania skutków zagrożeń.
- W okresie wakacyjnym zwracamy szczególną uwagę na bezpieczeństwo młodzieży. Priorytetem jest w tym przypadku kontrola wszelkich zbiorników wodnych, znajdujących się na naszym obszarze, a przede wszystkim tych objętych zakazem kąpieli. Często funkcjonariusze patrolują zbiorniki wodne m.in. przy ul. Orkana, ul. Żelaznej na Podgórzu, ul. Osiedleńców w dzielnicy Nowe Miasto czy zbiornik wodny przy ul. Bystrzyckiej – mówi Krzysztof Paszkiewicz, kierownik referatu patrolowo-prewencyjnego Straży Miejskiej w Wałbrzychu. – Patrol przyjeżdżający musi kontrolować rejon szczególnie wtedy, kiedy pogoda sprzyja kąpielom.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej stale współpracują z innymi formacjami, typu Policja, Straż Pożarna czy Straż Graniczna. Z tą pierwszą w 2017 r. wspólnie zabezpieczono aż 24 imprezy masowe na terenie Wałbrzycha. Współdziałanie ze Strażą Pożarną polega na udzielaniu pomocy w zabezpieczeniu miejsc pożarów, wypadków drogowych czy miejsc prowadzenie akcji ratowniczych. Wspólnie ze Strażą Leśną uczestniczy w akcjach przedświątecznych typu „Choinka”, jak również dokonuje sprawdzeń terenów leśnych pod kątem kradzieży i niszczenia drzewostanów.
– W 2017 r. w ramach podjętych działań, odnośnie tych kontroli, wylegitymowano 17 osób, nałożono 3 mandaty. Dokonano kontroli 7 pojazdów (wspólnie ze strażą leśną) i skierowano 8 wniosków o ukaranie do sądu – dodaje Krzysztof Paszkiewicz.

Utrzymywany jest stały kontakt z Policją i Strażą Pożarną. Jeśli występuje jakaś sytuacja kryzysowa; pożar czy katastrofa budowlana, dyżurny wyżej wymienionych formacji dzwoni do dyżurnego Straży Miejskiej, informuje o zajściu, a wtedy funkcjonariusze bezzwłocznie udają się na miejsce akcji.
– Zabezpieczamy przede wszystkim z zewnątrz – mówi Paszkiewicz. – Pomagamy w kierowaniu ruchem, dyżurny Straży Miejskiej poprzez Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego organizuje autobusy dla osób ewakuowanych, np. z budynku, gdzie jest zagrożenie pożarem. Wtedy ściągamy autobus miejski, na miejsce wzywamy również pracowników z MOPS-u, aby tym ludziom, którzy w autobusie czekają na powrót do swoich domów, zapewnić jakiś ciepły posiłek.

Warto wspomnieć o tym, że strażnicy współpracują również z taką instytucją, jak schronisko dla zwierząt – w zakresie wyłapywania bezpańskich psów i kotów. W 2017 r. Straż Miejska odnotowała wiele takich zgłoszeń, również dotyczyły zwierząt pozostawianych w złych warunkach, które zagrażały ich zdrowiu i życiu. Przypadki takie zgodnie z procedurami zgłaszane są do schroniska. Gmina ma także podpisaną umowę z firmą zewnętrzną w zakresie usuwania padłych zwierząt.

Jeśli chodzi o współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, to w tym zakresie działania Straży Miejskiej ukierunkowane są na pomoc osobom bezdomnym, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Prowadzone są kontrole w miejscach, gdzie przebywają takie osoby, a funkcjonariusze oferują pomoc w postaci przewiezienia takich osób do miejsc dla nich przeznaczonych, czyli noclegowni.
– W zeszłym roku dostaliśmy żywność z banku żywności, którą takim osobom rozwoziliśmy – dodaje Paszkiewicz. – Pomagamy również pracownikom socjalnym, jeżeli zwracają się o taką pomoc, kiedy wchodzą w jakieś niebezpieczne środowisko.

Dużym problemem Straży Miejskiej jest fakt, że napływa coraz więcej zgłoszeń, a liczba wolnych wakatów wciąż wzrasta. Na koniec roku 2017 w Straży Miejskiej w Wałbrzychu było aż 14 wolnych wakatów i do tej pory ich nie uzupełniono. Przeprowadzono wtedy blisko 5 tysięcy interwencji (takich, gdzie strażnicy musieli faktycznie pojechać), natomiast jest też mnóstwo takich zgłoszeń do dyżurnego, gdzie ludzie po prostu dzwonią, żeby zapytać np. o radę. W samym czerwcu tego roku było 355 zgłoszeń, do których dyżurny wysłał patrol.

Z jakimi problemami można zwracać się do Straży Miejskiej?

Straż Miejska zajmuje się wyłącznie przepisami Kodeksu wykroczeń. Nie powinno się do niej zgłaszać zdarzeń kryminogennych, bo nie ma ona uprawnień do prowadzenia czynności w tym zakresie. Zajmuje się głównie rzeczami porządkowymi – typu śmieci, gruzy na podwórkach, tereny niesprzątane czy złe warunki zwierząt. Są to rzeczy drobne, ale bardzo uciążliwe dla społeczeństwa.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group