Czwartek, 26 grudnia
Imieniny: Dionizego, Szczepana
Czytających: 4979
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Spotkanie z Barbarą Borkowy

Środa, 11 października 2023, 9:30
Autor: red
Wałbrzych: Spotkanie z Barbarą Borkowy
Fot. użyczone
Do Wałbrzycha przyjedzie po raz kolejny tłumaczka pamiętników i biografka księżnej Daisy von Pless, zamieszkała na co dzień w Londynie, Barbara Borkowy. Autorka spotka się z czytelnikami w Zamku Książ w dniu 17 października. Wstęp wolny! Spotkanie z popularną pisarką jest elementem obchodów Roku Księżnej Daisy w Wałbrzychu i Pszczynę w 150 rocznicę jej urodzin i 80 rocznicę śmierci.

Barbara Borkowy jest jedną z największych na świecie ekspertek w temacie osoby i życia księżnej Daisy i jej rodziny. Informacje na temat słynnej arystokratki gromadzi od ponad 30 lat. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1984 r., przeniosła się do Londynu, gdzie pracowała jako badaczka przy projekcie Lafayette. Projekt polegał na identyfikacji i katalogowaniu zdjęć odkrytego przez przypadek archiwum fotograficznego studia Lafayette dla Victoria & Albert Museum (V i A) i National Portrait Gallery (NPG).

Barbara Borkowy uczestniczyła w badaniach naukowych na potrzeby wystaw fotograficznych Madame Yevonde, Dorothy Wilding, James Abbe, Lafayette i Catharine Weed Barnes Ward - prezentowanych przez National Portrait Gallery. Od 1995 do 2009 r. była szefową biblioteki fotograficzna Lloyd’s List.

W 2013 roku na zlecenie Zamku Książ przetłumaczyła na język polski drugi tom pamiętników Księżnej Daisy „Better Left Unsaid” (pol. „Lepiej przemilczeć”), a w 2019 jego kontynuację „What I lfet unsaid” (pol. „Co przemilczałam”). W 2022 roku ukazał się natomiast pierwszy, kompletny przekład pierwszego tomu wspomnień księżnej „Daisy, Princess of Pless by Herself” (po. Daisy, księżna von Pless o sobie czyli Taniec na wulkanie”). Tym samym z inicjatywy Zamku Książ w Wałbrzychu przy współpracy Fundacji Księżnej Daisy von Pless ukazała się po polsku cała spuścizna literacka księżnej.
W 2016 roku Barbara Borkowy, opublikowała, wydaną przez Fundację Księżnej Daisy von Pless, wspólną biografię Daisy i jej siostry Shelagh pt. „Siostry”. Książka doczekała się już trzech wydań i tłumaczenia na język angielski.

- Spotkania z biografką i tłumaczką pamiętników księżnej Daisy von Pless, Barbarą Borkowy odbędą się w październiku zarówno w Wałbrzychu, jak i w naszym partnerskim mieście czyli Pszczynie. Są one odpowiedzią na liczne prośby i zapytania wiernych czytelników – wyjaśnia Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy von Pless.

Wałbrzyskie spotkanie będzie miało miejsce w Sali Krzywej na drugim piętrze Zamku Książ w Wałbrzychu we wtorek (17 października) o godzinie 17:00. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy. Należy zgłosić swój udział wysyłając maila na adres info@ksiaz.walbrzych.pl. Pierwsze spotkanie odbędzie się w najbliższy czwartek, czyli 12 października o godzinie 18:00 w „Klubie 13” przy ul. Bednarskiej w Pszczynie.

Barbara Borkowy o tym czym ujęła ją postać księżnej Daisy:

- Swoją dobrocią, serdecznością wobec innych ludzi, miłością do natury, chęcią niesienia pomocy, wielkim poczuciem humoru, swoimi liberalnymi poglądami społecznymi i swoją hedonistyczną (w sensie Epikura) postawą do życia (Przyjemność to według hedonizmu Epikura dobro, a dobro to przyjemność. Aby osiągnąć szczęście, trzeba więc doznawać jak najwięcej przyjemności, a jak najmniej cierpienia. Zawsze trzeba jednak mieć na uwadze, czy nasze dążenie do przyjemności nie przysporzy cierpień nam lub innym ludziom i nie doprowadzi do łamania prawa. Najwyższą przyjemnością według Epikura jest sama radość życia, czerpana z faktu istnienia. Drugie w kolejności są przyjemności płynące z współodczuwania radości innych czy podziwiania natury. Według świadectwa wielu współczesnych jej ludzi, Daisy była duszą towarzystwa i czarującą gospodynią. Jej mąż był jej niezmiernie wdzięczny za udane wizyty Cesarza w Pszczynie czy Cesarzewicza w Książu. Liczni goście zachwyceni byli nie tylko splendorem rezydencji Plessów, ale także interesującym programem wizyt, rozrywkami i niespodziankami, która księżna dla nich przygotowywała. Prywatni goście, którym poświęcić mogła więcej czasu i uwagi, latami wspominali jej uprzejmość, prezenty, interesujące rozmowy i – jeśli chodzi o mężczyzn – zawsze wiszący w powietrzu niewinny flirt.

Twoja reakcja na artykuł?

4
33%
Cieszy
1
8%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
4
33%
Złości
3
25%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group