- Przywrócenie grodzkości to sprawa fundamentalna, być albo nie być naszego miasta, a nawet warunek konieczny jego funkcjonowania. Odebranie praw Wałbrzychowi sprzed 10 lat to ogromna krzywda. Od 1999 do 2002 roku, czyli przez 3 lata po reformie, Wałbrzych był miastem grodzkim. To, co się stało to ewenement w skali kraju, ponieważ 60-tysięczne miasta są miastami prezydenckimi, a posiadają taki sam budżet jak nasz. A tym samym Wałbrzych jest najbiedniejszym 120-tysięcznym miastem w Polsce! Zapytany, kto odpowiadał za decyzję o utraceniu praw grodzkich? - odpowiadam, że nie ma co personalizować tych decyzji. Obecnie ci, którzy za tym stali, sami się z nich wycofują. Z końcem ubiegłego roku Rada Miasta podjęła jednomyślne decyzje, że trzeba przywrócić grodzkość Wałbrzychowi – rozpoczął spotkanie prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
Na spotkaniu nie zabrakło byłego prezydenta Piotra Kruczkowskiego, który również opowiada się po stronie przywrócenia praw grodzkich Wałbrzychowi.
- To narodowa strategia Polski przez rozwój regionów do lokomotywy postępu. Mam nadzieję, że obecnym władzom uda się przywrócić utracone 10 lat temu prawa Wałbrzycha.
- Tak prawdę mówiąc, miasto nie ma jednego gospodarza. I tu nie chodzi o ambicje tego czy poprzedniego prezydenta. Na przykład połowa terenu dróg nie jest pod zarządem prezydenta. I tak tworzy się bałagan niezrozumiały dla mieszkańców. Z każdą sprawą musimy zwracać się do Wrocławia bądź Warszawy, przez co omija nas sporo pieniędzy. Liczę na powrót do normalności w mieście – prezydent Roman Szełemej walczy o przywrócenie dawnych praw, wyjaśniając mieszkańcom obecne zasady funkcjonowania miasta.
Odmiennego zdania, czyli za pozostaniem Wałbrzycha w obecnym stanie, opowiadali się radni powiatu, sugerując, że chcą stać na straży demokracji i dbać o dobro wspólne, obawiając się także o los powiatu. Oni uważają, że przywrócenie Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu, nie rozwiąże problemów mieszkańców Wałbrzycha, a jest jedynie sposobem na zdobycie określonej sumy pieniędzy.
Na spotkaniu wypowiadali się także radni miasta, urbanista miejski Robert Szymala oraz zainteresowani mieszkańcy, którym sprawa nie jest obojętna, o czym świadczył tłum na sali. Cykl spotkań dotyczących spraw przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu organizuje Biuro Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego we Wrocławiu. Każde spotkanie zostaje nagrywane, aby z dokładnością rozpatrywać wszelkie uwagi. Ponadto w ich trakcie przyjmowane są opinie w formie pisemnej. Dziś ostatnie już w Jedlinie Zdroju i Walimiu.