Brexit spowolnił i osłabił polsko-brytyjskie relacje handlowe. Polscy przedsiębiorcy odczuwają jego negatywne skutki na wielu poziomach swojej działalności. Od wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, zmalało znaczenie rynku brytyjskiego w polskim eksporcie towarów, stawiając Zjednoczone Królestwo poza podium w relacjach z Polską, tuż za Niemcami, Czechami i Francją. Mimo tego, że polscy eksporterzy byli wspierani przez rząd i informowani o możliwych skutkach brexitu niektóre branże (m.in. logistyczna, spożywcza, kosmetyczna, czy meblarska) nadal notują straty w relacjach biznesowych z Wielką Brytanią. Porównując wrzesień 2019 oraz ten sam miesiąc 2020 roku, wartość produktów eksportowanych do Wlk. Brytanii spadła o 11,5%. [dane British Polish Chamber of Commerce 2021r.]
Ci, którzy od lat wysyłają towary za Kanał La Manche, szukają sposobów na utrzymanie się na rynku m.in. poprzez szukanie nowych rynków zbytu, inwestycje czy szkolenia.
Re_Open UK to propozycja działań, które pomogą przedsiębiorcom zniwelować negatywne skutki brexitu. Alokacja w części pobrexitowej rezerwy dostosowawczej dla przedsiębiorców wynosi ponad 116 mln euro, w tym ok. 1,5 mln euro przeznaczone jest dla sektora rybołówstwa. Przedsiębiorcy będą mogli sfinansować wydatki związane z brexitem, które ponieśli od 1 stycznia 2020 r.
1. Re_start inwestycyjny
Działania inwestycyjne w przedsiębiorstwach, szukających nowych kierunków rozwoju w pobrexitowej rzeczywistości.
2. Nowe kierunki eksportu
Udział w międzynarodowych wydarzeniach gospodarczych
3. Akcja adaptacja do zmian
Dostosowanie przedsiębiorstw do nowych uwarunkowań wynikających z brexit,
4. Brexit bez straty pokrycie strat w związku z poniesieniem negatywnych skutków brexitu
5. Nowe otwarcie dla rybołówstwa rekompensaty za utracony dochód wynikający z braku dostępu do wód Wielkiej Brytanii
Aktualnie trwa nabór wniosków do Programu, więcej informacji na www.reopen.biz