Cities Race to Zero wspiera miasta, które podejmują działania zmierzające do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej do 2050 r. Na razie jest ich około 700 – docelowo CRTZ chce zjednoczyć 1000 wokół COP26 – konferencji ONZ w sprawie zmian klimatu, która odbędzie się w Glasgow w od 31 października do 12 listopada 2021 roku.
Udział każdego miasta w inicjatywie CRTZ wiąże się z szeregiem zobowiązań, m.in. utrzymaniem globalnego ocieplenia poniżej 1.5°C określonego w Porozumieniu Paryskim, deklaracji zerowych emisji netto najpóźniej do lat 40. XXI wieku czy niezwłocznego akcesu do planowania co najmniej jednego inkluzywnego i sprawiedliwego działania na rzecz klimatu. Ponadto uczestnicy zobowiązują się do zapraszania partnerów - przywódców politycznych, dyrektorów firm, inwestorów i społeczeństwa - do realizacji działań w celu przezwyciężenia globalnego zagrożenia klimatycznego.
Przystąpienie Wałbrzycha do kampanii skomentowała Ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, Anna Clunes.
- Jestem szczęśliwa, że Wałbrzych potwierdza swoje zaangażowanie na rzecz klimatu, stając się nowym polskim członkiem kampanii Race to Zero przed szczytem klimatycznym w Glasgow. Wizję przyszłości wolnej od dwutlenku węgla powinny realizować władze wszystkich szczebli. Miasta, które odpowiadają za 75% globalnej emisji CO2, mają do odegrania szczególnie ważna rolę w ochronie naszego klimatu i planety. Zachęcamy wójtów, burmistrzów i prezydentów wszystkich wiosek, miast i miasteczek w Polsce, aby poszli śladami Wałbrzycha i dołączyli do tego Wyścigu o lepsze, czystsze i zdrowsze jutro.
Wałbrzych należy do polskich liderów działań proekologicznych, zasłynął zwłaszcza pionierską inicjatywą Stop-Plastik”. Zdaniem prezydenta Wałbrzycha dra Romana Szełemeja udział miasta w kampanii CRTZ jest naturalną konsekwencją dotychczasowych działań samorządu.
– Mamy za sobą długą historię przemysłu węglowego, który funkcjonował z pogwałceniem jakichkolwiek norm ochrony środowiska. Dlatego już dawno sformułowaliśmy i realizujemy cele, wśród których jest radykalne ograniczenie niskiej emisji, wykorzystanie energii odnawialnej czy tradycyjne, masowe nasadzenia drzew i krzewów. Zdecydowaliśmy, że chcemy uczynić Wałbrzych urbanistycznym wzorem czystego miasta XXI wieku, a to zobowiązuje.