Sobota, 28 grudnia
Imieniny: Antoniego, Cezarego
Czytających: 3415
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Radny na temat niezapłaconych nadwykonań

Poniedziałek, 14 października 2024, 6:41
Aktualizacja: 10:03
Autor: nadesłane
REGION: Radny na temat niezapłaconych nadwykonań
Fot. UMWD
Prezentujemy informację przesłaną przez radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marcina Krzyżanowskiego na temat kondycji szpitali, dla których organem tworzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego w kontekście niezapłaconych nadwykonań w świadczeniach limitowanych i nielimitowanych.

Informacja prasowa Radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowskiego na temat niezapłaconych świadczeń na rzecz dolnośląskich szpitali, dla których organem tworzącym jest Samorząd Województwa Dolnośląskiego

Chciałbym zwrócić uwagę na rosnący problem niezapłaconych świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na rzecz dolnośląskich szpitali. Wartość nierozliczonych nadwykonań za udzielone świadczenia limitowane w 2024 roku wynosi już 116,1 mln PLN, z czego 45,8 mln PLN dotyczy wyłącznie ostatnich sześciu miesięcy. Największy udział w tej kwocie mają świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego, które stanowią 57% ogółu (przede wszystkim: ortopedia i traumatologia narządu ruchu, chirurgia naczyniowa, neurochirurgia). Pozostałe 24% stanowią świadczenia z zakresu rehabilitacji leczniczej.

Niezapłacone świadczenia nielimitowane osiągnęły wartość 56,5 mln PLN w 2024 r. 43% tej kwoty pochodzi z programów pilotażowych i opieki paliatywnej. Wśród pięciu dolnośląskich szpitali z najwyższymi niezapłaconymi nadwykonaniami znajdują się:
• Dolnośląskie Centrum Onkologii 45,8 mln zł
• Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka 24,2 mln zł
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy 17,9 mln zł
• Dolnośląskie Centrum Rehabilitacji i Ortopedii 21,3 mln zł
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy 17,9 mln zł
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu 15,6 mln zł

Niezapłacone świadczenia powodują ograniczenie świadczeń leczniczych. Przykłady szpitali, które ograniczyły udzielanie świadczeń:
• Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej - w zakresie: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, rehabilitacji leczniczej, świadczeń odrębnie kontraktowanych, leczenia szpitalnego z uwzględnieniem programów lekowych
• Dolnośląski Wojewódzki ośrodek Medycyny Pracy w zakresie opieki psychiatrycznej
• Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Lubiążu - w zakresie opieki psychiatrycznej
• Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej - w zakresie: opieki paliatywnej i hospicyjnej, rehabilitacji leczniczej, świadczeń odrębnie kontraktowanych, leczenia szpitalnego z uwzględnieniem programów lekowych
• Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny w Janowicach Wielkich - w zakresie rehabilitacji leczniczej
• Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Legnicy - w zakresie: opieki paliatywnej i hospicyjnej, opieki psychiatrycznej, rehabilitacji leczniczej, leczenia szpitalnego z uwzględnieniem programów lekowych
• Specjalistyczny Szpital im' dra Alfreda Sokołowskiego W Wałbrzychu w zakresie leczenia szpitalnego (świadczenia planowe)

Niezapłacone nadwykonania wpływają na płynność finansową szpitali oraz ograniczają dostępność do świadczeń zdrowotnych. Spośród szpitali, dla których samorząd województwa jest organem tworzącym 14 ma problemy z zachowaniem płynności. Wśród nich największe dolnośląskie szpitale we Wrocławiu, Wałbrzychu, Legnicy i Jeleniej Górze.
Obraz trudności spowodowanych brakiem zapłaty za nadwykonania potęgują zaległości w płatnościach dla szpitali, których właścicielami są inne podmioty w tym inne jednostki samorządu terytorialnego (powiaty i gminy).

Nadszedł czas, aby rząd podjął pilne kroki w celu rozwiązania problemu niedofinansowania opieki zdrowotnej, który wpływa na zdrowie i życie mieszkańców Dolnego Śląska! To nie jest czas na obietnice – tylko czas decyzji i realnych rozwiązań, aby wesprzeć opiekę zdrowotną w naszym regionie!

Marcin Krzyżanowski
Radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Twoja reakcja na artykuł?

2
12%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
12%
Złości
13
76%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Copyright © 2002-2024 Highlander's Group