Niedziela, 5 stycznia
Imieniny: Hanny, Szymona
Czytających: 3217
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Wałbrzych: Problemy przy budowie Starej Kopalni

Poniedziałek, 27 sierpnia 2012, 17:49
Aktualizacja: Wtorek, 28 sierpnia 2012, 12:39
Autor: PAW
Wałbrzych: Problemy przy budowie Starej Kopalni
Fot. red
Najbardziej optymistyczne wersje mówiły o tym, że Stara Kopalnia zostanie oddana do użytku w połowie 2013 roku. Ten termin może jednak ulec przesunięciu. Prace mają zostać zakończone do końca przyszłego roku.

Problemy przy pracach w Starej Kopalni wynikają z faktu, że upadłość ogłosiła firma Integer, która odpowiadała za rewitalizację Starej Kopalni. Nie oznacza to jednak, że inwestycja jest zagrożona. Oznacza to tylko tyle, że jej realizacja przeciągnie się w czasie.
- Nowy przetarg zostanie rozpisany i wyłoniony wykonawca będzie kontynuował inwestycję – mówi prezydent Roman Szełemej.

Wielomilionowa inwestycja ma tylu zwolenników co przeciwników. Krytycy twierdzą, że będzie to martwe muzeum, do którego mieszkańcy miasta będą jedynie dokładać. Zwolennicy uważają, że może to być wizytówka miasta, miejsce chętnie odwiedzane przez turystów krajowych i zagranicznych.

W marcu bieżącego roku w Starej Kopalni gościł Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdan Zdrojewski. Podczas tej wizyty, Minister zachwalał koncepcję budowy Starej Kopalni.
- Wydaje mi się, że utrzymanie aktywności Starej Kopalni na dobrym poziomie będzie kosztować 8–10 milionów złotych rocznie. Spróbuję znaleźć takie projekty ministerialne, dzięki którym będę mógł się trochę dołożyć do utrzymania tego miejsca. Uważam, że Stara Kopalnia może stać się miejscem widocznym nie tylko na mapie Polski, ale także na mapie Europy. Są już w różnych krajach zagospodarowane kopalnie, ale ta ma jeszcze jeden atut – możliwość zjeżdżania pod ziemię. Mam nadzieję, że realizacja tego projektu zakończy się w 2013 roku – podsumował minister Zdrojewski.

Projekt obejmuje rewitalizację 11 zabytkowych obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, które po przebudowie uzyskają nowe funkcje, związane z działalnością kulturalną. Projekt obejmuje rewitalizację i adaptację na cele kulturalne obiektów wpisanych do rejestru zabytków, konserwację muzealiów, zabezpieczenie zabytków przed kradzieżą i zniszczeniem oraz zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej.

Na terenie byłej kopalni, oprócz eksponatów muzealnych, znajdować się będą także elementy małej architektury, ławki, zieleń itp. W ramach zagospodarowania terenu planuje się również udostępnienie podziemnej trasy turystycznej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny itp. Przekształcenie dawnego zakładu wydobywczego w Park Wielokulturowy Stara Kopalnia będzie kosztowało ok. 53 mln zł. Prawie 36 mln to środki z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, którą Wałbrzych pozyskał za pośrednictwem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Czytaj również

Copyright © 2002-2025 Highlander's Group