-Jesteśmy w miejscu, które właściwie nadaje trochę ton temu podsumowaniu za ubiegły rok. Podsumowania w dziedzinie kultury, sztuki, działalności publicznej. Myślę, że to miejsce będzie nadawać ton przez najbliższe lata, niestety również dlatego, że tyle nas kosztowało. To miejsce warte jest tych ogromnych pieniędzy, ogromnego wysiłku, ogromnych starań, ogromnych zabiegów w Warszawie, we Wrocławiu. Jest to miejsce, które samo w sobie jest wyjątkowe a teraz naszą i Państwa pracą, działalnością, sztuką, kulturą będzie przez najbliższe lata - a może jeszcze dłużej - wywierać wpływ na życie kulturalne nie tylko Wałbrzycha, Dolnego Śląska, ale Europy. Na sali są obecni ci, którzy się do tego istotnie przyczynili - wykonawcy, podwykonawcy, inżynierowie. Mijający rok był nacechowany wieloma ważnymi inwestycjami, projektami które kończyliśmy, niektóre teraz się kończą. Myślę, że w jakimś sensie ten mijający rok podsumował ostatnie trzy lata, w których dokonaliśmy wspólnie ogromnego wysiłku i pchnęliśmy nasze miasto w zupełnie inne miejsce, zarówno jeśli chodzi o rozwój materialny - drogi, szkoły, mieszkania, instytucje, biblioteki, domy pomocy, szpital, ale chyba ważniejsze jest to, że przez ostatni czas pchnęliśmy nasze miasto na zupełnie inną pozycję. Dziś nikt już nie myśli o Wałbrzychu jak o mieście, które nie może sobie poradzić z tymi wszystkimi ciężkimi brzemieniami przeszłości, tylko o mieście, które obecnie nadaje ton w Aglomeracji Wałbrzyskiej, regionie, wyznacza kierunek, wyznacza tempo przemian. Niezależnie od tego ile naprawiliśmy i zbudowaliśmy wspólnie dróg, ile wyremontowaliśmy szkół, mieszkań, niezależnie od tego, że jest Stara Kopalnia, Aqua-Zdrój, to najważniejsze, że jest nadzieja. To co się udało nam wszystkim, a Państwo jako zasłużeni, wyjątkowi obywatele naszego miasta macie w tym ogromny udział - udało się to, że jest wśród nas nadzieja a nawet pewność, że będzie lepiej, że następny rok będzie lepszy niż poprzedni i że jest przed nami dobra przyszłość - powiedział Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
W uroczystości udział wzięli wałbrzyscy parlamentarzyści: Izabela Katarzyna Mrzygłocka - Poseł na Sejm RP, Agnieszka Kołacz-Leszczyńska - Poseł na Sejm RP i Wiesław Kilian - Senator RP, przedstawiciele władz miasta z Prezydentem Romanem Szełemejem i Przewodniczącą Rady Miasta Anną Romańską na czele, a także miejscy radni, przedstawiciele miejskich placówek kulturalno-oświatowych, organizacji pozarządowych, samorządowcy z gmin należących do Aglomeracji Wałbrzyskiej, duchowni, harcerze i osoby zasłużone dla naszego miasta. Podczas uroczystości wymienione zostały wszystkie osoby i instytucje, które do tej pory otrzymały tytuł zasłużony dla miasta, lub honorowy obywatel a Leokadia Słopiecka i Daniel Sip zostali uhonorowani przez Prezydenta Szełemeja odznakami Zasłużonych mieszkańców Wałbrzycha. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił kwartet smyczkowy.
Urodzona 26 lutego 1920 w miejscowości Podstoła w województwie kieleckim Leokadia Słopiecka ukończyła szkołę krawiecką w Kielcach i otrzymała dyplom mistrzowski. Z chwilą wybuchu wojny wróciła na wieś, gdzie wykonywała swój zawód a jako krawcowa miała liczne kontakty ze swoimi klientami i pod przykrywką usług krawieckich podejmowała działalność konspiracyjną. Ukończyła kursy sanitariuszki i łączniczki. W dniu 19 grudnia 1943 roku o świcie niemieckie wojsko otoczyło wieś, w której mieszkała Leokadia Słopiecka z czteromiesięcznym synkiem i ojcem. Pani Leokadia została aresztowana i wraz z ojcem przewieziona do więzienia w Kielcach. Następnie ojca przetransportowano do Gross-Rosen i zamordowano a Leokadię Słopiecką poddano torturom wypytując o organizację podziemną, nazwiska jej członków oraz miejsca ukrycia broni. W wyniku tortur została częściowo sparaliżowana. Ostatecznie została przewieziona do obozu w Rawensbruck. Po wojnie osiedliła się wraz z mężem na wsi w pobliżu Wałbrzycha, gdzie prowadziła gospodarstwo rolne. W 1980 roku oddając gospodarstwo rolne w zamian za rentę podjęła pracę w zakładach mięsnych, gdzie przepracowała kolejnych 10 lat. Przez 25 lat była ławnikiem w sądzie rejonowym. W 2005 roku została w Wałbrzychu Wolontariuszem Roku, gdzie motto swojej działalności społecznej określiła powiedzeniem: "Chcę być potrzebna do końca moich dni". Obecnie jest Przewodniczącą Dolnośląskiego Stowarzyszenia Opieki nad Byłymi Więźniami Politycznymi Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, gdzie prawie od 20 lat współpracuje z młodzieżą ze Szkoły Jack Steinberger Gymnasium z Bad Kissingen opiekując się ludźmi, którzy w szczególny sposób ucierpieli w II wojnie światowej. Archiwum Historii Mówionej Ośrodka KARTA i Domu Spotkań z Historią w Warszawie w cyklu: Zapomniani świadkowie XX wieku, zarejestrowało Jej ponad 2-godzinne nagranie dotyczące przeżyć z okresu wojennego. Została wielokrotnie wyróżniana za pracę społeczną. Posiada m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Oświęcimski, Złotą Odznakę Honorową Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej.
Daniel Sip urodził się 11 marca 1940 roku we Francji. Do Polski przyjechał w 1946 roku a w roku 1954 roku rozpoczął pracę w Katowickim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłu Węglowego. Następnie w 1957 roku podjął pracę we Wrocławskim Przedsiębiorstwie Budownictwa Przemysłowego a po przepracowaniu 30 lat w jednym przedsiębiorstwie na różnych stanowiskach - od betoniarza do kierownika Zakładu Prefabrykacji, rozpoczął własną działalność gospodarczą. Obecnie jest właścicielem 3 firm w branży budowlanej, handlowej i hotelarskiej. Prowadzone firmy pod nazwą SIRBUD MINARI SA., Centrum Budowlane SIRBUD oraz Sp. jawna oraz PPB Sp. z o.o. świadczą usługi w zakresie budownictwa mieszkaniowego, przemysłowego i sakralnego na terenie całego regionu wałbrzyskiego oraz poza nim. Obecnie we wszystkich spółkach zatrudnionych jest ponad 300 pracowników w różnych branżach. W bieżącym roku Daniel Sip będzie obchodzić 60-lecie swojej pracy zawodowej, za którą uzyskał wiele prestiżowych nagród i odznaczeń, takich jak między innymi VI miejsce w Polsce w konkursie "Pracodawca roku 2001" ogłoszonym przez Krajowy Związek Pracodawców Budownictwa, II miejsce w województwie dolnośląskim dla najbardziej dynamicznie rozwijającej się firmy w konkursie ogłoszonym przez dziennik "Puls Biznesu" w 2005 roku pod hasłem "GAZELE BIZNESU" oraz włączenie do elitarnego Klubu Gazel Biznesu, II miejsce w konkursie na "Najlepszego Pracodawcę" organizowanego przez Panoramę Wałbrzyską w roku 2012, I miejsce i statuetkę w "Muflonach 2012" w kategorii Firma odpowiedzialnego biznesu. Daniel Sip posiada odznaczenia i medale: Ludziom Dobrej Roboty Województwa Wałbrzyskiego, Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego, odznaczenie z okazji 40-lecia Wyzwolenia Wałbrzycha, Honorową Srebrną Odznakę Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budowlanych w 2012 roku, srebrne i złote odznaczenia z okazji 30-lecia i 40-lecia PRL, dyplomy za szczególne osiągnięcia w rozwoju przedsiębiorstw w PBU w latach 1970-1974 a w wyniku szerokiej działalności charytatywnej otrzymał również wiele dyplomów, medali i odznaczeń takich jak między innymi "Złote Słońce 99" za wrażliwość na problemy innych ludzi i niesienie im pomocy, II miejsce w konkursie "Filantrop roku regionu wałbrzyskiego", medal pamiątkowy za wybitne zasługi w budowie Pomnika Pamięci Górnictwa Wałbrzyskiego w 2007 roku. Daniel Sip wyremontował również wiele mieszkań biednym rodzinom, niepełnosprawnym osobom z własnych środków. Za działalność charytatywną związaną z budową i rozbudową budynków sakralnych uzyskał wiele odznaczeń i podziękowań - między innymi Złoty Krzyż Zasługi od Diecezji Legnickiej nadany przez Biskupa Legnickiego Tadeusza Rybaka, Krzyż Św. Stanisława oraz Srebrny Pierścień w uznaniu zasług od Diecezji Świdnickiej nadany przez Biskupa Świdnickiego Ignacego Deca, Złoty Krzyż Papieża Leona XII nadany w Jerozolimie za pomoc w pracach remontowych i renowacyjnych w Sanktuarium Palm Betfage w Jerozolimie.
Uhonorowany został również prof. zw. dr hab. Czesław Paweł Dutka, który urodził się 30.01.1936 r. w Oryszkowicach. Z wykształcenia jest filologiem, absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego, na którym ukończył studia, obronił doktorat oraz uzyskał habilitację. W 2000 roku został profesorem nauk humanistycznych. Będąc w latach 1982-2006 pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Tadeusza Kotarbińskiego w Zielonej Górze związał się w 1999 roku z Wałbrzychem jako rektor-założyciel Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Funkcję tę pełnił do 2008 roku. Za całokształt działalności, budowę i rozwój pierwszej, publicznej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej został wyróżniony honorowymi tytułami: "Zasłużony dla Powiatu Wałbrzyskiego", "Zasłużony dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu" oraz Honorowy Obywatel Polanicy. Profesor Czesław Dutka został również odznaczony medalem Zasłużony Działacz Kultury, Złotą Odznaką Polskiego Związku Szachowego, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Jest także laureatem następujących nagród: Nagrody Ministra Oświaty, Nagrody Naukowej Prezydenta Zielonej Góry, indywidualnych nagród rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Zielonej Górze, nagród Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Czesława Dutka jako wybitny humanista, teoretyk literatury, literaturoznawca, jest mistrzem dla wielu pokoleń studentów, magistrów i doktorów. Przez dwie rektorskie kadencje poświęcał swój czas, wiedzę i umiejętności na rzecz społeczności akademickiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Społeczność Wałbrzycha zawdzięcza prof. Dutce - dziś już emerytowanemu naukowcowi - stworzenie prężnego ośrodka akademickiego, który umożliwił kolejnym rocznikom wałbrzyszan podjęcie studiów w rodzinnym mieście.